“Портрет графа Капніста” (1910) Святенко Іван Микитович

0
1668

Розмір: 74,5х57см
Полотно, олія
В колекції: надходження
до 1937  року

Поясний портрет Василя Олексійовича Капніста виконав харківський художник Іван Святенко, зобразивши графа в традиціях парадного портрету другої половини XIХ століття.

Портрет став, певною мірою, спробою поєднання зовнішнього антуражу статусності та багатства внутрішнього світу. Високе соціальне становище графа підкреслюють численні нагороди та ордени. Проте, перед нами не лише відображення статусності, ми бачимо і людину благородної зовнішності, заглиблену у свої думки. Портрет суворий і не буяє зайвими деталями. Головний акцент, художник робить на обличчі графа – відкритому, спокійному, яке виявляє природний розум і розважливість.

При першому погляді на портрет, увагу привертає оригінальна композиція, впевнена і велична поза чоловіка з густою бородою та пишними вусами. Майстер представив нам вже давно не молодого, але надзвичайно харизматичного чоловіка в чверть-повороті. Ледь помітний нахил голови, впевнений жест руки, що стискає рукавичку, передають внутрішню силу і впевненість у собі. Проникливий погляд видає в зовнішньо спокійній людині – натуру зі сталевим характером.

Широка муарова стрічка червоного кольору, блиск позументів та численні ордени вносять в картину нотки парадності. На темному полотні мундиру, вишитого позолотою, сяють ордена Св. Олександра Невського, Св. Володимира (ІІ класу), Св. Анни, хрест Св. Георгія (ІІІ класу) та хрест за участь у російсько-турецькій війні 1877-1878 рр.

Фон картини дуже делікатний, ненав’язливий і вторинний. Він жодним чином не повинен відволікати увагу глядача від головної особи. При цьому, завдання фону – підкреслити психологічні риси та характер портретованого, створюючи відчуття урочистості та гармонії в рамках картини.

При детальному розгляді портрету стає очевидним, що перед нами неординарний пам’ятник історії і культури. Майстерність і вишукана техніка живопису підтверджують, що Святенко був блискучим портретистом. І це якнайкраще презентує портрет господаря Михайлівки.

Василь Капніст – граф, предводитель дворянства Харківської губернії та один із найбільших її землевласників. Серед іншого, Василь Олексійович – доводився онуком відомому російському літератору Василю Васильовичу Капністу. Все життя він примножував сімейну колекцію творів мистецтва, яка сформувала основу колекції Лебединського художнього музею.

Одночасно із портретом Капніста, Святенку також був замовлений і портрет його дружини – Варвари Василівни (уродженої княжни Рєпніной), який зник при пожежі у ЗОШ №1 (колишній жіночій гімназії), якою опікувалася Варвара Капніст.

Ближче познайомитися з “Портретом графа Капніста”, а також іншими роботами Івана Святенка можна у Лебединському міському художньому музеї ім. Б.К. Руднєва. Музей знаходиться за адресою: м. Лебедин, пл. Волі, 17, тел. 2-18-81.

Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут