Меценат із Бурині виготовив раму для портрета Капніста

0
377

До своєї 103-ї річниці Лебединський міський художній музей імені Б.К.Руднєва отримав справжній меценатський подарунок – різну дерев’яну раму для «Портрета Олексія Капніста» (сер. ХІХ ст., полотно, олія).

Раму власноруч виготовив та передав до художнього музею – столяр із міста Буринь (Сумська обл.) Олександр Сумбаєв. Виготовлена вона із твердої породи деревини – дубу, і за своєю стилістикою відповідає камерному портрету.

“Портрет Олексія Капніста” у залі №2 (до заміни рами)
“Портрет Олексія Капніста” у залі №2 (до заміни рами)

Слід відзначити, що художній музей вже тривалий час шукав мецената чи благодійника для обрамлення портрета Олексія Капніста. З цим проханням музей неодноразово звертався до лебединців та меценатів. Проте, відгукнувся саме майстер із Бурині – Олександр Сумбаєв, який в рамках благодійного проєкту «Стань меценатом – підтримай художній музе» (ініціатор – Сергій Буката), подарував музею нову дерев’яну раму.

Сьогодні «Портрет Олексія Капніста» обрамлений у нову раму й доступний для огляду всіх відвідувачів музею (зала №2). В пам’ять про цю подію, у Книзі меценатів художнього музею залишився відповідний запис.

“Портрет Олексія Капніста” (після заміни рами)

Лебединський міський художній музей щиро дякує Олександру Сумбаєву за такий потрібний музею подарунок, та сподівається, що його приклад підтримають меценати та благодійники з Лебединської громади. Адже, на сьогоднішній день більше, ніж дві третини музейних рам потребують заміни, а сотні мистецьких творів (знаходяться у сховищі) не мають рам взагалі…

Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ

 

Довідково: «Портрет Олексія Капніста» (сер. ХІХ ст.), полотно, олія; 73,0х56 см. В колекції з 1918 року.

Підполковник Воронезького піхотного полку, Миргородський повітовий проводир дворянства та член Союзу благоденства Олексій Васильович Капніст (1796-1867) був різнобічно яскравою особистістю та одним із найбільш «истовых малороссов», що присвятили своє життя служінню рідній землі.

Молодший син поета та драматурга Василя Васильовича Капніста – Олексій перетворив свій маєток у Ковалівці в осередок просвітництва в Україні. У Капніста часто гостювали Микола Гоголь, Микола Гнедич, збиралися майбутні декабристи Сергій Муравйов-Апостол, Михайло Бестужев-Рюмін, Михайло Лунін, Павло Пестель. Олексій Капніст став одним із утаємничіших у справи українського Опору першої половини ХІХ століття, зокрема Південного таємного товариства.

В липні 1843 року Олексій Капніст познайомив Рєпніних з Тарасом Шевченком, з яким підтримував тісні зв’язки. Саме у Рєпніних в Яготині та маєтку Олексія Капніста відбулася передача естафети історико-революційного досвіду змагань за свободу одного покоління наступному.

Олексій Капніст набагато випередив свій час, і це помітно у портреті, написаним невідомим майстром у традиціях камерного портрету початку XIX століття, що являє глядачеві не зовнішній антураж моделі, а багатство його внутрішнього світу. Ніщо не вказує на високе соціальне становище особи. Перед нами світська людина благородної зовнішності, заглиблена у свої думки. Портрет доволі лаконічний та не буяє деталями. Головний акцент в ньому ставиться на обличчя героя – відкритому, спокійному, яке виявляє природний розум і розважливість.

Капніст показаний приватною особою – без нагород і відзнак, в звичайному одязі. Максимально безпристрасна, врівноважена інтерпретація іміджу героя, перевірена композиція, характерна для класицизму, витончено-вимогливий колорит портрету підтверджують приналежність персонажу до нової епохи.

Модель, наче живе на полотні. Поєднання світла і тіні висвічує внутрішній світ героя. Задній план портрета являє собою поєднання сірого та світло-рожевого кольору, що створює ефект нескінченності. Сама постать Олексія Капніста за допомогою такого прийому немов занурена в безмежність простору. Колорит картини загострює враження. Світлими плямами є лише обличчя та біла сорочка.

Камерність портрета підкреслена напівобротом голови праворуч. Підсилюють ефект вигнуті брови над замріяними, спрямованими вдалину ясно-блалитними очима. Портрет дивує своєю невигадливістю, безпосередністю і в той же час любовним і шанобливим ставленням художника до героя, умінням підкреслити своєрідність особистості, представивши на перший план значення внутрішнього світу.

«Портрет Олексія Капніста» належить до числа перших експонатів художнього музею, що поступили із розграбованого палацу Капністів у Михайлівці. Через численні пошкодження портрет довго не експонувався. Лише після реставрації 1987 року він зайняв своє місце у другому залі художнього музею. (джерело – https://artmuseum.lebedyn.org/2018/11/30/portret-oleksiya-kapnista-ser-hih-st/).

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут