Маленька виставка Великого художника

0
925

Новий сезон 2018 року в художньому музеї розпочався оригінальною виставкою, присвяченою одному з найвидатніших українських митців ХХ ст. – Василю Григоровичу Кричевському, чий 145-річний ювілей відзначили в Україні в січні ц.р.

Поступово, з відстані часу, із збиранням і вивченням матеріалів і творів, вимальовується уся грандіозність його мистецького доробку, все чіткіше окреслюється масштаб постаті і потужність його багатогранного таланту.

Народився Кричевський 12 січня 1873 року в селі Ворожба, недалеко від Лебедина. Він був найстаршим з 8-ми дітей міщанина, повітового земського фельдшера Григора Якимовича Кричевського та його дружини Прасковії Григорівни.

Василь Кричевський – геніальний живописець і графік. Та внесок Кричевського в українську культуру виходить за межі художнього мистецтва. В постаті Кричевського масштабно і багатогранно втілено розвиток українського національного мистецтва більш ніж за 50 років. Більше того, саме з Кричевським наше мистецтво змінилося й еволюціонувало. Відомий у світі український художник Василь Григорович Кричевський — особистість ренесансного за масштабом таланту, що реалізувався всупереч політичним перешкодам і катаклізмам перших десятиріч ХХ століття.

Мистецтвознавець, маляр, графік, декоратор театральних вистав та кінофільмів, майстер декоративно-ужиткового мистецтва заслужений діяч мистецтв УРСР (1940). Василь Кричевський мав безліч талантів: він створив оригінальний стиль в архітектурі, колекціонував предмети декоративного і прикладного мистецтва, розробив державний герб України — тризуб, українську гривню, працював у кіно.

Сьогодні, в колекції Лебединського художнього музею – понад 40 живописних та графічних робіт Василя Григоровича Кричевського, і 30 із них представлені в експозиції виставки. Це роботи різного періоду. Наприклад, є маленька олія на картоні «На півдні» 1929 року, яку Василь Кричевський особисто відібрав як дарунок для Лебединського музею (роботи Кричевського цього періоду зустрічаються рідко, але художник любив Крим, малював Ай–Петрі й Чорне море).

На виставці також представлені його стилізовані ескізи орнаментів та етнографічних замальовок, елементи архітектурного оздоблення, декорації до фільмів та ілюстрації 1920-1930-х рр.

Інші представлені роботи переносять нас на два десятиріччя уперед, в той період, коли  Василь Кричевський вже залишив Україну. Проте, Україна продовжувала жити в його серці. І, Кричевський по-пам’яті продовжував малювати рідне село, лебединські вулиці та церкви.

Відвідати виставку можна буде до 01 лютого 2018 року. Першими зробили це учні 9-го класу Лебединської ЗОШ №1.

Алла Подвезько, науковий співробітник ЛМХМ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут