Лебединському художньому музею – 101 рік

0
891

Сьогодні, 20 листопада 2019 року Лебединському міському художньому музею ім. Б.К. Руднєва виповнюється 101 рік.

З моменту свого заснування – 20 листопада 1918 року, художній музей в Лебедині пережив усі етапи важкої української історії –експропріацію, ідеологізацію, пограбування, і нарешті національне відродження, залишаючись, при цьому, тим місцем, де органічно поєднані і минуле, і сьогодення, і майбутнє.

День народження музею – це ще одна нагода пригадати віхи його історії, що розпочалася в круговерті бурхливих подій 1918 року. Лише за цей рік влада в місті змінювалася 6 разів. Важко повірити, але навіть, в таких умовах Борис Руднєв (1979-1944) зміг не лише сформувати, а й зберегти художній музей.

…Багато випробувань та втрат переніс музей, та все ж найтяжчим був період Другої світової війни та окупації міста. Те що музей тоді вцілів, була майже, виключно заслуга Бориса Кузьмича Руднєва, для якого справа збереження музею перетворилася на сенс життя.

Цю справу продовжили інші працівники музею, що доповнювали та примножували колекцію Руднєва, перетворивши невеликий провінційний музей в потужний осередок культури та мистецтва. Поряд з Руднєвим, не можливо не пригадати Василя Зайченка, Дмитра Ледньова, Ювеналія Голода, Людмилу Садовнікову, які в непростих умовах ХХ століття очолювали Лебединський художній музей. Саме завдяки їм справа всього життя Бориса Руднєва продовжує жити, а відвідувачі музею можуть милуватися вишуканими апартаментами наповненими старовинними меблями, дивовижними картинами, вишуканою скульптурою, порцеляною та різноманітними творами мистецтва.

Сьогодні колекція Лебединського художнього музею нараховує понад 2400 творів мистецтва, серед яких: старовинний український іконопис, художні меблі стилів рококо, класицизм, ампір та модерн (XVIII – поч. ХХ ст.), порцеляна Волокитинської фарфорової мануфактури (сер. ХІХ ст.), унікальні зразки українських портретів – парсун  ХVIII ст., твори українських та російських художників ХІХ – початку ХХ ст.: С.І. Васильківського, І.С. Їжакевича, С.І. Світославського, В.М. Максимова, К.А. Савицького, В.Д. Полєнова, Г.Г. Мясоєдова, В.О. Сєрова та ін. Родзинкою колекції є роботи талановитої творчої династії Кричевських, коріння якої походить з Лебединщини – Василя і Федора Григоровичів, Миколи та Василя Васильовичів, Олени Євгеніївни та Катерини Василівни Кричевської-Росандіч.

Зберігаючи минуле, в художньому музеї дбають і про майбутнє, кожного року примножуючи музейну колекцію, відкриваючи нові виставки та започатковуючи нові форми роботи. Музей не застиг у часі свого створення, він змінюється разом з містом, частиною історії якого вже є рівно століття.

Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут