Лебединські художники: Михайло Озерний

0
560

Репутація цього художника в українському мистецтві міцна і стабільна: у 2008 році удостоєний почесного звання Заслужений діяч мистецтв України, а в 2019 році Михайлу Івановичу Озерному присвоєне  найвище звання «Народний художник України».

Народився він 28 травня 1938 року у селі Василівка, що на Лебединщині. Ще з дитинства здобув славу художника серед односельчан, виконуючи різноманітні замовлення. Після проходження військової служби вступив до Косівського училища ужиткового мистецтва (педагоги з фаху – Г. Колос, О. Соломченко), а після закінчення працював там викладачем. З 1969 до 1973 року був головним художником Косівського художньо-виробничого комбінату Художнього фонду України. У 1968 році став членом Спілки художників СРСР.

Зараз живе і працює у Миколаєві, де більше десяти років (1973 – 1986) займав посаду головного художника міста. У 1981 році за оформлення першого в Україні Музею суднобудування та флоту в Миколаєві, Михайлу Озерному була присуджена Державна премія України ім. Т. Г. Шевченка.

Озерний М.І. “Весна р. Вільшанка”, 2012 (колекція ЛМХМ)
Озерний М.І. “Будинок Капніста в селі Михайлівка”, 2007 (колекція ЛМХМ)

Можна сказати, що доля постійно посміхалася художникові. Ім’я митця відоме не лише в Україні, а й далеко за її межами. Його численні декоративні композиції, панно, рельєфи, скульптури, живопис  прикрашають не тільки установи рідного міста Миколаєва, а й музейні та приватні зібрання в Україні та за кордоном.

Озерний М.І. “Сільська вулиця (село Пристайлове)”, 2012 (колекція ЛМХМ)

В колекції Лебединського художнього музею ім. Б.К. Руднєва також є 13 живописних робіт славного земляка, які він подарував особисто. Як і в декоративному мистецтві, впевнено, у всеозброєнні професійної майстерності працює художник у живописі. Світ митця пройнятий трепетною синівською любов’ю до рідної землі: «Весна, річка Вільшанка», «Материнський поріг», «Будинок Капніста в с. Михайлівка», «Сільська вулиця» та багато інших.

Озерний М.І. “Пора на риболовлю”, 2017 (колекція ЛМХМ)

Живопис художника пленерний, одночасно соковитий та м’який, вражає майстерною передачею стану природи. Образний світ Михайла Озерного  презентує нам художника зрілого, вельми досвідченого з усталеними пристрастями і ясно окресленою індивідуальністю. Дивовижно свіжі кольори не лише розкривають природу, а й подають її подих, рух її живих соків. У барви його увійшла не тільки лірична схвильованість, а й мудрість землі. Небо, землю,  річки, хмари, пори року Михайла Івановича не можна не любити. Його твори спонукають до діалогу між художником і глядачем, в якому є простір для роздумів.

Алла Подвезько, науковий співробітник ЛМХМ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут