Лебедин на полотні: начерк собору

0
2399

Василь Григорович Кричевський – яскравий представник українського мистецтва, творчість якого мала вплив і продовження в культурі України впродовж ХХ століття. І хоча доля художника багато в чому була трагічна, а творчий шлях тернистий, в його роботах завжди спостерігається дивовижна внутрішня поетичність, ліризм і задушевність.

Популярність українському живописцю, в першу чергу, принесли невеликі пейзажні картини. Крім пейзажів, Кричевський захоплювався архітектурою, в якій став одним із новаторів. Можливо, саме із захоплення архітектурою походить його любов до зображення церков та селянських хат. Досконало і детально він зображував найдрібніші деталі побаченого. Такі роботи у художника виходили не менш яскравими, ніж пейзажі, навіть, не дивлячись на те, що намальовані вони простим олівцем на папері. Серед них і «Нарис собору в Лебедині».

Намальований він у 1946 році (вже в еміграції) в легкій та невимушеній манері. Незважаючи на невеликий розмір (18 х 27,5 см), малюнок привертає увагу глядача своєю монументальністю. Сам собор дає нам уявлення про велич і красу Слобідської архітектури. Ні до, ні після нього, жодна будівля в Лебедині не могла зрівнятися з собором. Площа під ним становила 900 квадратних саженів.

Загалом, міська провінційна архітектура, величність собору і реалістичність зображення, в комплексі створюють неповторний пейзаж. Сам собор зображений на тлі чистого неба в оточенні невеликих будівель та дерев, що ще більше притягує захоплені погляди.

Враження від малюнку дуже реалістичне.

Потрапив малюнок Василя Григоровича Кричевського «Нарис собору в Лебедині» до художнього музею в 2003 році, як частина дарунку Галини Кричевської де Лінде українським музеям (тоді було подаровано більше 300 робіт музеям Києва, Харкова, Полтави та Лебедина).

Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут