Лебедин на полотні: будинок Григорія Тоцького

0
1392

Селянська хата – типовий образ у творчості Василя Григоровича Кричевського (1872-1952), до якого художник повертався на протязі всього життя.

Вже перебуваючи в еміграції, Кричевський почав працювати над проектом альбому українських селянських хат. Малюючи з пам’яті рідне село Ворожбу на Сумщині, близький йому з дитячих років – Лебедин, чи Опішню на Полтавщині, художник створив понад 50 графічних та живописних робіт. Серед них і «Будинок Григорія Тоцького» (в Лебедині).

Написана робота у 1945 році, в легкій та невимушеній манері. Незважаючи на невеликий розмір (22,5х31,0), малюнок захоплює своєю довершеністю та декоративністю. Серед зелені дерев – біла хата з ганком, під стріхою. Фольклорний образ доповнюють три маленьких віконця, драбина та два димаря. На задньому плані видніються бані лебединських церков. Підсилює настрій – ясне блакитне небо з білими хмаринками.

Палітра малюнку включає блакитний, білий, коричневий, світло і темно зелений кольори та їх відтінки. В цілому, малюнок достатньо яскравий і помітний, від нього віє якоюсь чистотою та спокоєм. Очевидно, що акцент художник поставив на білий колір хати, яка прикрашає, оживляє і доповнює загальний фон. Враження від малюнку – реалістичне.

Потрапив малюнок «Будинок Григорія Тоцького» Василя Кричевського до художнього музею в 2003 році, як частина дарунку Галини Кричевської де Лінде українським музеям (тоді було подаровано більше 300 робіт музеям Києва, Харкова, Полтави та Лебедина).

Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут