Куданівське болото: тихий куточок незайманої природи

0
3420

Велична й прекрасна у своїй красі наша земля. Часто, ми навіть не замислюємося над тим, наскільки багатою та різноманітною є природою нашої Сумщини. Це край блакитних озер, дрімучих лісів та імлистих боліт. І однією із перлин цього краю є наше місто Лебедин, яке щедро обдарувала природа лісовими масивами, зеленими луками з блакитними плесами річок і озер. А скільки рослин та квітів, багато з яких мають цілющі властивості, зростають навколо нашого міста!

Разом з тим, нині ми є свідками того, які зміни відбуваються в природі за останні десятиліття, зокрема, під впливом людини. Все менше лишається природної рослинності, все більше змін зазнають її вцілілі ділянки – ліси, луки, болота. Зменшилась чисельність багатьох видів рослин і тварин, які раніше були звичними та поширеними.

Тож, аби зберегти цю первозданну красу, 28 квітня 2017 року, на південно-східній околиці села Куданівка (Лебединська міська рада), було створено перший на Лебединщині загальнозоологічний заказник місцевого значення «Куданівське болото».

Підставою для цього стали не лише наявні тут рідкісні червонокнижні види флори та фауни, а й унікальне болото, яке свого роду є «серцем» заказника і вражає своєю різноманітністю. На даний час територія заказника «Куданівське болото» становить 79,68 га. За своїм біологічним різноманіттям, це  одне із найбагатших місць на Сумщині.

Куданівське болото виконує сполучну функцію між суходільними та водними типами екосистем. Воно поглинає приблизно 15 тонн вуглекислого газу з 1 гектара на рік, продукує кисень і таким чином допомагає у боротьбі з негативними змінами клімату. Його рослинність накопичує важкі метали, пестициди та інші токсичні речовини, очищуючи воду. Основна гідрологічна роль болота полягає у перерозподілі стоку та поповненні водоносних горизонтів. Виключне екологічне значення, болото має як місце перебування водоплавних птахів, тварин та раритетної флори.

«Куданівське болото» (фото 2018)
«Куданівське болото» (фото 2018)

Основним завданням цього заказника є охорона та збереження природного стану водно–болотного угіддя. Адже воно має унікальне значення для біосфери. Навіть якщо ми не живемо безпосередньо біля боліт, ми все одно залежимо від них, і повинні сприяти їх збереженню. 

«Куданівське болото» (фото 2018)

Водно-болотний масив заказника представлений евтрофним, переважно високотравним болотом, зарослим деревно-чагарниковою рослинністю. Куданівське болото є місцем існування низки видів рідкісних тварин і рослин, що перебувають під охороною держави. Серед них: занесені до Червоної книги України – рослини (пальчатокорінник м’ясочервоний, сон широколистий, та інші), тварини – журавель сірий, дозорець-імператор, стрічкарка блакитна, махаон. Серед видів, що занесені до Списку регіональних рідкісних: пастушок, чапля сіра і руда, стрічкарка вербова та ін.

Чапля сіра

Для любителів незайманої природи «Куданівське болото» стане цікавою туристичною локацією, тим більше, скоро літо – гарна нагода відкрити для себе новий незвіданий куточок природи. І хоча, туризм на болоті, у нас ще мало поширений, подібний вид відпочинку користується неаби якою популярністю у світі. Наприклад, походи по болотних стежках Англії та Естонії давно є популярними розвагами.

Головне, не потрібно нікуди їхати, заказник зовсім поруч. Кілька кілометрів від Лебедина, і тут вам і просторий ліс, і невеличкі гори, багата дика фауна, і, звичайно ж, багато запашного болота та неймовірні краєвиди.

«Куданівське болото» (фото 2018)
«Куданівське болото» (фото 2018)

Прогулянка понад болотом проляже містами з великою кількістю всілякого птаства, що сполохано здійматиметься в небо, узрівши вас. Далі шлях веде через ліс. Він тут мішаний, хоч і з помітною перевагою сосни. Проте, подекуди трапляються цілі клапті беріз. А ще є дуби, липа, осика, ліщина. На самому ж болоті росте лоза, верба та вільха. Досить затишно. Можна натрапити на дику малину, чи ожину. В сезон тут багато грибів. Чимало різноманітного квіття. З ранньої весни й до середини осені завжди щось цвіте, окрім папороті, звичайно, котрої також чимало на болоті.

У цих місцях також водяться дикі тварини. Цікаво також натрапляти на величезні мурашники, де тисячі комах так наполегливо працюють, що можна почути шелест від їхнього руху.

Щодо маршруту, то рекомендуємо почати свій похід від вказівника «Загальнозоологічний заказник місцевого значення «Куданівське болото» на дорозі «Лебедин-Суми (Т1909), і тримаючись берегів болота, вийти аж у селі Куданівка.

Село Куданівка
Село Куданівка

Також пильнуйте куди ступаєте, так як спеціального маршруту не має, і зважайте на комарів та кліщів. Вони на болоті дуже люті.

Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ

Фото різних років

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут