Капличка трьох cвятителів

0
1242

В 2021 році виповнюється 10 років, як на місці, де впродовж понад двох століть стояла Тьохсвятительська церква, почали споруджувати капличку, освячену як і церква на честь Трьох Святителів – Василія Великого, Григорія Богослова та Іоанна Золотоустого.

З історичної довідки… дерев’яна Трьохсвятительська церква знаходилася в південній частині Лебедина, де сьогодні проходить вулиця Першотравнева (раніше – вул. Троьхсвятительська). Як і в церкві Воскресіння, у Трьохсвятительській церкві дзвіниця була збудована окремо.

Трьохсвятительська церква. Фото 1913 року

Сама церква побудована до 1708 року. Це підтверджується доку­ментом 1740 року про посвячення в попи при Бишкінській церкві півчого Сергія Осіпова, який «родился в г. Лебедине на посаде в приходе Трехсвятительской церкви й от роду имеет 31 год».

Метрики церкви розпочинаються 1742 роком. Новий іконостас виготовлено в 1795 році, а поновлено в 1828 році. Площа під спорудою була 500 кв. саженів.

Церква мала типову для того часу трибанну споруду, зведену з дубової деревини. В архітектурному плані, Трьохсвятительська церква належала до Слобідського типу дерев’яних церков. Їі ампірні колони, піддашок над центральним входом надавали церкві святковості, а поступове звуження центральної бані доверху – сановитості і величності.

Відомо, що в 1913 році парафіяни заходились будувати поруч ста­рої церкви нову, кам’яну. Уже було зведено частину стін та цен­тральні опорні стовпи. Проте, Громадянська війна зупинила будівниц­тво. Вже у 30-х роках дерев’яну церкву було знищено, а недобудова­ну кам’яну — у повоєнні роки.

Трьохсвятительська церква. Фото поч. ХХ століття

Тривалий період на святому місці залишалися лише руїни. Проте, в 2010 році, з ініціативи лебединського підприємця Павла Показанця розпочався підготовчий процес зведення каплички. В 2011 році почалися будівельні роботи, й настоятель Миколаївського храму отець Іоан дав благословення на встановлення куполу.

Активну участь у процесі будівництва прийняли інші лебединські підприємці:  Олександр Утка, Олександр Андрєєв та Василь Хасенко, а також мешканці вулиці Першотравневої. Восени, у капличці були встановлені ікони трьох святих Василія Великого, Григорія Богослова та Іоанна Золотоустого. Освячена капличка була 12 лютого 2012 року в день свята Трьох Святих.

З того часу, капличка на місці Тьохсвятительської церкви стала не лише одним із кроків духовного відродження Лебедина, а й місцем, де кожен може торкнутися історії та відчути силу духовного єднання з Богом

Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ

При підготовці використані джерела:

Ткаченко Б.. Лебедія: Історичні нариси в 2-х книгах. Книга 1.- Суми: видавництво «Слобожанщина», 2000.- С. 260-262.

Газета «Місто моє», серпень 2011.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут