Історія Лебедина: Церква Архангела Михаїла (Михайлівська церква)

0
1221

Церква Архангела Михаїла – трьохглава, однопрестольна. Була збудована в 1663 році на кошти лебединського козака Семена Донця. З Червленівського акту 1667 року відомий свя­щеник цієї церкви Григорій.

Стояла церква на майдані проти будинку Заліських. Кам’яна капличка, яка збудована на місці церковного престолу, була ще і в післявоєнні роки. Проіснувала церква 151 рік «по ветхости запечатанная в 1814 году». Площа під забудовою — 460 кв. сажнів.

Нині в Лебединському міському художньому музеї зберігається ікона Архангела Михаїла (розмір: 233 х 77,5 х 2,8 см, дошка, темпера), що за однією із версій походить саме з цієї церкви. Ікона виконана на початку XVІII століття (орієнтовано 1708-1709 рр.). Її скошені верхні кути свідчать, що ікона колись була частиною іконостасу.

Рідкісна іконографія невідомого іконописця показує св. Михаїла в образі воїна-тріумфатора з піднятим до гори мечем та складеними за спиною крилами.

Ікона потрапила до музею в 1930-х роках, коли під натиском ідеології атеїзму, в Лебедині закривалися та знищувалися храми. Це і «врятувало їй життя». Кілька десятиліть Архангел Михаїл був занурений в тяжкий полон забуття. Він задихався від пилу та страждав від жахливих ран і опіків, невблаганно втрачаючи чарівність свого образу. Ікона не просто страждала, а повільно «помирала», втрачаючи шматочкаи фарби та грунту. Можливо, цей невблаганний процес тривав би ще довго, якби у 1967 році цю ікону не побачили спеціалісти Київського державного музею українського мистецтва, що і забрали її на реставрацію.

Ікона була у настільки тяжкому стані, що потребувала зусиль не одного реставратора на протязі кількох років. На першому етапі з неї було видалене пилове забруднення, після чого тривалий час продовжувалося відновлення грунту та фарби. Процес розтягнувся на довгі 19 років, коли ікона залишалася у Києві. Але навіть після реставрації, вона не поверталася в рідне місто.

Провівши титанічну роботу, мистецтвознавці змогли датувати ікону 1708-1709 рр. І як виявилося, що це чи не єдина така ікона в Україні. Як говорили спеціалісти, її місце – у столиці. І на певний час вона зайняла місце в основній експозиції Київського художнього музею. З нею, навіть, був виданий каталог, де ікона була вказана, як частина колекції київського музею. Проте, зусиллями музейних працівників та тодішнього директора, ікону вдалося повернути в Лебедин.

Троїцький сад, місце, де стояла церва Архангела Михаїла (фото 1950-і рр.)

І вже починаючи з 1986 року дивовижний образ Архангела Михаїла, в рисах обличчя якого багато хто бачить портретну схожість із російським імператором Петром І, який в той час перебував у Лебедині, викликає захоплення у численних гостей лебединського музею.

Просто не можливо не захопитися постаттю молодого воїна у військових обладунках. Золоті лати щільно облягають тіло. Яскраво-червоний плащ витончено спадає до землі. За спиною у ангела складені сяючі сріблом крила. Піднятий до гори вістрям грізний меч, готовий опуститися на кожного, хто кине виклик небесному воїнству. Завершує образ – золотий німб із написом «∑. АХИ – ГАТІ. МІХАЙ. ВОЕВОДА. СИЛЪ. НБНЫ».

Художній музей

Р.S. Архангел Михаїл часто згадується у канонічних книгах Біблії, як командуючий ангельським воїнством. За мужність, доблесть та стійкість, Михаїл був увінчаний титулом «Архістратига». Тому на Русі Архангела завжди шанували як покровителя православного воїнства, що бореться за праве діло. Йому також довірена місія провідника душ в момент сходження їх на небеса.

Сьогодні Архангела Михаїла вважають одним із заступників України та міста Києва. Він є покровителем військових, моряків. Архангел Михаїл виступає в низці старовинних гербів українських міст: Гадяча (XVII століття, 1782 рік), Кролевця (1644 та 1 782 років), Миргорода (1631 рік), ін.

При підготовці матеріалу використані джерела:

  1. Ткаченко Б.. Лебедія: Історичні нариси в 2-х книгах. Книга 1.- Суми: видавництво „Слобожанщина”, 2000.- С. 266.
  2. Филарет (Д.Г.Гумилевский) “Историко-статистическое описание Харьковской епархии в 3-х томах”, т.2, Харьковский частный музей городской усадьбы, 2005.- С.110
  3. Мистецький проект «Art-простір». Частина #8. «Ікона Архенгела Михаїла». Електронний ресурс – https://artmuseum.lebedyn.org. Точка доступу – https://artmuseum.lebedyn.org/2017/03/23/mystetskyj-proekt-art-prostir-chastyna-8/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут