Художники-ювіляри: Іван Гапоченко

0
575

Іван Гапоченко — багатогранна особистість, та один із найвідоміших сучасних митців Сумщини. Його стиль добре впізнаваний, а роботи завжди вирізняються власною художньою манерою, характерні ознаки якої частіше проявляються у пейзажних композиціях та натюрмортах. В них поезія та краса природних форм і кольорів стали невичерпним джерелом творчості митця.

Народився живописець 27 листопада 1951 року у с. Семиротівка, що на Лебединщині. Навчався у художній студії у Сумах (у Бориса Данченка), яка вперше в Україні отримала звання народної. Ще під час навчання у Київському державному інституті театрального мистецтва І.Карпенка-Карого, Іван Гапоченко виділився серед колег-живописців своїми емоційними образами природи. Саме завдяки їм, у 1995 році художник став членом Національної спілки художників України, а з 2004 року – головою Сумської обласної організації НСХУ. З 2009 року Іван Гапоченко – заслужений художник України.

Гапоченко І.І. “На батьківщині Давида Бурлюка” (колекція ЛМХМ)
Гапоченко І.І. “Ставок у Лифиному”, 2000-і рр. (колекція ЛМХМ)

У своїй творчості художник фокусується на медитативному спогляданні природи. Використовує насичені кольори, якими заповнює великі площини полотна. Митець стверджує, що на полотні завжди залишає кольори, а не фарбу, яка може бути лише на паркані. Колористика живопису Івана Гапоченка змушує замислитись, а завдяки впізнаваності форм дозволяє «увійти в полотно», відчути емоції, закладені в нього.

Створюючи на полотні незабутні образи української природи, художник ніколи не забував про свою рідну Семиротівку, що на Лебединщині. Її чудова мальовнича природа з дитинства увійшла в душу художника, і в його творчість. Важка золотавість та оксамитність квітів в натюрмортах, легкість шатрів крон осінніх та літніх дерев, блакить снігових заметів в пейзажах – все це «родом із дитинства».

У роботах Івана Гапоченка любов до природи і вміння бачити поезію в будь-яких, навіть найпростіших пейзажах. Як ніхто інший, художник може щиро передати емоційність і тонку відповідність погодніх умов настрою людини. Прості пейзажі у виконанні майстра стають по-справжньому філософськими роботами. В них реальні форми набувають таємничих природних структур, а пейзажі стають узагальненими моделями буття. Головними формуючими елементами в них є колір, який часто набуває символічного звучання, а також ритмічна композиція полотна.

Захоплюючись зображенням дерев, художник передає їх у гармонійному поєднанні узагальненого й конкретного, крони яких сповнені особливої величі й постають в його полотнах, то як легкі шатри («Спокій», «Ранок»), то як пишні букети чи масивні кам’яні або крижані брили («Окраїна», «Бурхливе пробудження», «Засніжило», «Перший день весни»).

У своїх роботах Іван Гапоченко спирається на життєвий досвід та традиції українського живописного коду. Роботи автора були представлені на багатьох виставках сучасного живопису в Україні та за кордоном. Є вони і в музейних колекціях Канівського національного музею-заповідника Т.Г.Шевченка, Лебединського міського художнього музею імені Б.К.Руднєва, Полтавського художнього музею імені Миколи Ярошенка, Сумського обласного художнього музею імені Никанора Онацького, Чернігівського обласного художнього музею імені Г.П.Галагана, Чугуївській картинній галереї, а також музейних і приватних колекціях за кордоном.

Гапоченко І.І. “В Лебедині”, 1981. (колекція ЛМХМ)

У колекції Лебединського міського художнього музею імені Б.К.Руднєва зберігається 15 (п’ятнадцять!) творів справжнього «майстра пейзажу» Івана Гапоченка, написані у 1980-2010-х років. У Лебединському художньому музеї також відбулися 3 персональні виставки Івана Гапоченка (1991, 2002, 2012).

Сьогодні, 27 листопада 2021 року Іван Іванович відзначає свій 70-річний ювілей. І це гарна нагода для Лебединського міського художнього музею привітати талановитого митця із  ювілейним днем  народження.

Відкриття виставки “Сумщина: грані творчості” у ЛМХМ, 2019

«З-під Вашого пензля вийшли твори, які захоплюють своєю довершеністю, оригінальністю та насиченістю палітри. Вони стали справжньою окрасою багатьох виставок, художніх музеїв та приватних колекцій як в Україні, так і далеко за її межами.

Велика кількість Ваших живописних робіт – то щедрий спадок для українського мистецтва. Своєю натхненною працею Ви збагачуєте духовну скарбницю українського народу, прославляєте близьку Вам Сумщину, а з нею і – місто Лебедин, де Вашу творчість, сповнену радості, тепла, світла, і любові – високо цінують.

Ваша багатогранна творчість, талант, дарований Богом, є справжньою окрасою українського малярства.

Від щирого серця бажаємо Вам натхнення, щастя і гармонії у житті та творчості!»

Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ

За літературними джерелами:

  1. Вертіль О. «Іван Гапоченко: «На полотні завжди залишаю кольори, а не фарбу, яка може бути хіба що на паркані». Електронний ресурс. Точка доступу [https://ukurier.gov.ua/uk/articles/ivan-gapochenko-na-polotni-zavzhdi-zalishayu-kolor/].
  2. Гєльмінтінов А. «Лебедин на полотні: Воскресенська церква» Електронний ресурс. Точка доступу [https://artmuseum.lebedyn.org/2019/07/17/lebedyn-na-polotni-voskresenska-tserkva-2/].
  3. Гєльмінтінов А. «Село Курган: пейзаж» Електронний ресурс. Точка доступу [https://artmuseum.lebedyn.org/2021/11/09/selo-kurgan-pejzazh/].
  4. Лебединський міський художній музей ім. Б.К.Руднєва – 100 років історії (1918-2018). – Суми, ПВП «Видавничий будинок «Еллада»», 2018. С.126-127.
  5. Сумщина. Велика спадщина. Образотворче мистецтво. Суми: ПФ «Видавництво «Університетська книга», 2018. С. 130-131.
  6. Федевич Л. К. Гапоченко Іван Іванович // Енциклопедія Сучасної України: електронна версія [онлайн] / гол. редкол.: І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк та ін.; НАН України, НТШ. Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2006. URL: https://esu.com.ua/search_articles.php?id=28656 (дата перегляду: 27.11.2021)
  7. Художники Сумщини. Альбом Сумської організації НСХУ. Суми: Видавництво «Собор». 2006. С. 24-27.
  8. Яніна І. «Художники-ювіляри». Електронний ресурс. Точка доступу [https://www.facebook.com/artsuvymuz/].

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут