Художники-ювіляри: Борис Піаніда

0
1669

Своєю чарівною природою, історичними пам’ятками та культурними традиціями Україна надихала не одне покоління митців. До їх числа належить і Борис Микитович Піаніда (1920 -1993) – український  живописець, графік, мистецтвознавець.

Художник, відомий своїми тематичними картинами, пейзажами й портретами прожив нелегке життя: учасник Другої світової війни, був поранений.

Щастя ж його полягало у власній любові до живопису, рідної природи і дружини — Любові Іванівни, вірної  подруги та однодумця.

Борис Піаніда народився 30 травня 1920 року в селі Дячкове, нині Диканського району Полтавської області. Основам художньої грамоти він оволодів під керівництвом талановитого художника — педагога Матвія Олексійовича Донцова (1877-1974). Борис дуже поважав свого вчителя, і з часом їхні відносини переросли у дружбу, яка тривала все життя.

Борис Піаніда закінчив Київський художній інститут (1947), де навчався в учбово-творчій майстерні професора О.Шовкуненка. Був найкращим студентом курсу, єдиним Рєпінським стипендіатом. Протягом усього життя працював над вдосконаленням своєї майстерності. У своїй творчості віддавав перевагу пейзажу, тематичним полотнам, портрету. Художник постійно вивчав натуру, працював на пленері, а потім використовував етюдний матеріал для створення просторових картин природи, наповнюючи їх світлом, кольором і повітрям. Творчий доробок  Бориса Піаніди становить сотні картин, 4 з яких зберігаються у Лебединському художньому музеї ім. Б.К. Руднєва: «Площа Богдана Хмельницького в Києві» (1954), «Рибалки на Дніпрі», етюд. (1958), «Вчителька» (1953), «Портрет Чайко С.П.» (1957). Ці роботи були подаровані музею – автором, у грудні 1958 року.

«Площа Богдана Хмельницького у Києві», 1954 (колекція ЛМХМ)

Зимовий міський пейзаж з пам’ятником Богдану Хмельницькому та дзвіницею Софійського собору, споглядаємо на картині «Площа Богдана Хмельницького в Києві». Загалом картина створює дивовижне враження широчіні та простору. Як відомо, Борис Микитович довгий час жив у Києві, викладав у Київському художньому інституті живопис, композицію та малюнок і, звичайно ж, це місто стало для нього рідним.

Інша живописна робота «Рибалки на Дніпрі» переносить нас на одну із найбільших річок України. Картина написана скромними барвами, без яскравих світлових ефектів. Поверхня річки передана в м’яких молочно-сірих тонах. На воді бачимо два човни з рибалками. З майстерністю і тонким  відчуттям, художнику вдалося реалістично передати не тільки сам сюжет, а й спокійний настрій твору. У цій картині проявляються певні риси імпресіонізму – зокрема, в зображенні води.

Дві інші роботи Бориса Микитовича – це графічні поясні портрети звичайних людей, швидше за все, добрих знайомих автора – вчительки та літнього чоловіка.

30 травня цього року Борису Микитовичу Піаніді виповнилося б 100 років. Дуже  пощастило, що твори талановитого художника зберігаються у нашому музеї.

Алла Подвезько, науковий співробітник ЛМХМ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут