Розмір: 32,5 х 43,5 см
Полотно дубльоване на картон, олія
В колекції: з 1971 року
Творчість Івана Їжакевича – яскравий феномен та ціла епоха в українському образотворчому мистецтві. Він писав портрети, історичні полотна, оздоблював церкви й створював ікони. За своє довге творче життя художник виконав понад 20 тисяч робіт, багато з яких нині прикрашають зали кращих музеїв України.
Головний зміст його робіт – історія, релігія, соціальна несправедливість, краса людини і природи – він охопив усі теми, й реалізував художній дар сповна.
Визрівав же багатогранний талант майстра – в іконописній школі Києво‑Печерської Лаври, Київській рисувальній школі Мурашка, а згодом – в Академії мистецтв у Санкт-Петербурзі. Та, період творчої зрілості прийшов до Їжакевича не у Північній столиці, а під час числених мандрівок Україною, коли молодий художник з етюдником в руках, обійшов Полтавщину, Київщину, місця Запорізької Січі… Під час цих імпровізованих пленерів, самобутній маляр раз-у-раз створював твори, присвячені повсякденному життю українського села, розкриваючи в них красу буденного, звичайного у людському житті й природі.
Такі мандрівки ненадовго знову привели Івана Їжакевича до Києво‑Печерської Лаври, але вже в якості викладача. Поєднуючи там свою викладацьку роботу, художник одночасно працював над розписом Трапезного храму. Загалом, за своє життя він розписав понад 20 церков Києва, Катеринослава (Дніпро), Катеринодара та Бєлгорода. Зокрема, брав активну участь у реставрації розписів Кирилівського монастиря, розписах церков Києво-Печерської Лаври, Георгіївської церкви (на місці Берестейської битви), інших.
Ще одним аспектом його творчості були ілюстрації до творів класиків української літератури – Тараса Шевченка, Івана Франка, Миколи Гоголя, Лесі Українки, Михайла Коцюбинського. Не обійшов увагою Їжакевич й українські краєвиди, із захопленням зображуючи українське село, його історію та культуру. В таких роботах Іван Сидорович велику увагу приділяв етнографічній точності, створюючи історично-вивірені зображення, такі як невелика робота – «Хата в Стецьківці» (І пол. ХХ ст.).
«Хата в Стецьківці» – сюжет із буденного життя, нічим не примітний, але зображений з рідкісною задушевністю. На передньому плані жінка йде за водою, поруч копошаться кури. Такі елементи жанровості, що поєднуються з традиційним пейзажем, вносять у твір свій неповторний колорит та настрій.
Залишаючись реалістом в мистецтві, Іван Їжакевич був ще й тонким і проникливим ліриком у виборі сюжетів та вмінні передати через образ природи широкий аспект почуттів. Можливо завдяки цьому, його пейзаж «Хата в Стецьківці» виблискує потоком сонця, світла і кольору. Вибілені стіни хати, покритої соломою, відчутно нагріті сонцем; радіють теплу та сонячному світлу – соняхи у невеликому полісаднику, біля хати. Ілюзію простору та свободи створює високе блакитне небо.
З’являється відчуття, що робота написана легко і вільно. В ній своя колористична гармонія, лаконічність та виразність. При цьому, миттєвість моменту, зафіксована художником на полотні, приведена до єдиного знаменника, а багата живописна палітра перетворила звичайний буденний краєвид на ефектне, прекрасне видовище, картину повнокровного мажорного світосприймання.
Ближче познайомитися з роботою народного художника України (1951) Івана Їжакевича «Хата в Стецьківці», а також іншими творами українських майстрів початку ХХ століття, можна в Лебединському міському художньому музеї імені Б.К.Руднєва. Музей знаходиться за адресою: м. Лебедин, пл. Волі, 17, тел. 2-18-81.
Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ