Фотоархів: Соборна площа

0
1837

Деякі з лебединських площ і вулиць досить важко впізнати на старих фото. Водночас цікаво зазирнути в історію Лебедина, яка сьогодні живе саме на цих фотосвітлинах; бо сучасники нерідко завдають непоправної шкоди старому місту, котре ми сьогодні втрачаємо з кожною наступною недоречною перебудовою…

Сучасна Соборна площа мала такий вигляд, як на фото, ще у 1950-х роках. У різні періоди площа носила назви Торгова, Базарна (Ринкова), Інтернаціональна. На ній «купці тримали комори з крамом». Впродовж всієї більш, ніж 360-річної історії Лебедина тут крамарювали не лише продуктами селянського господарства, тобто овочами, фруктами, а також виробами гончарства та інших ремесел.

У середині ХІХ століття, після спорудження Гостинного двору (1856), Торговий майдан поступово замостили бруківкою (її ще можна бачити на фото 1920-х – 1930-х рр.), яка проіснувала до початку 1950-х років, коли площа була заасфальтована. Саме цей момент і видно на фото. Та, якщо бруківці не пощастило у 1950-х, будинки ще зберігали свій архітектурний декор (декоративні арки, шпилі) до 1990-х, коли втратили його вже на завжди.

Сьогодні від історичної забудови площі вже майже нічого не лишилося. Давно немає Успенського собору, його огорожі, немає бруківки, вже не впізнати маєтку Миколи Кононенка (нині – ЗОШ №5), Народного дому (пізніше кінотеатр «Жовтень») чи інших будинків на площі. Лише рештки Гостинного двору, руїна міської управи та кілька старих фотосвітлин ще розповідають історію головної міської площі.

Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут