Фотоархів: скульптурний декор міського фонтану

0
1604

Забута історія Лебедина оживає сьогодні на архівних фотосвітлинах. Серед них – скульптурна група, що прикрашала центральний міський фонтан в нинішньому сквері Т.Г. Шевченка на Соборній площі (раніше – площа Інтернаціональна, ще раніше – Базарна площа/Торговий майдан).

До 1948 року на території скверу знаходилася руїна, підірваного ще в 1937 році Свято-Успенського собору. 1 травня 1949 року у центрі, наспіх спланованого скверу, відбувся мітинг з нагоди відкриття у Лебедині бетонного пам’ятника «Ленін і Сталін у Горках». Вже наступного року в сквері було встановлено фонтан, який прикрасила дитяча скульптурна група.

Проте, ні бетонні скульптури Леніна і Сталіна, ні скульптури дітей, які прикрашали фонтан, надовго в сквері не залишилися. В 1956 році бетонну статую вождів зняли з постаменту. А через кілька років постамент підготували для нового пам’ятника – погруддя Т.Г. Шевченка, встановленого з нагоди 150-річчя від дня народження Великого Кобзаря (скульптор Яків Красножон).

Наприкінці 1960-х скульптурний декор фонтану ще залишався у пристойному вигляді, хоча деякі скульптури вже мали видимі пошкодження. На початку 1970-х скульптури почали стрімко руйнуватися, в 1973 році від них лишилися тільки ноги. Потім їх прибрали взагалі. Фонтан також працював з перебоями. Води часто не було, в чаші фонтану збиралося сміття.

Слід відзначити, що окрім скульптурного декору центрального міського фонтану, в місті була велика кількість паркових скульптур. Зокрема, скульптурний декор перед літнім кінотеатром (волейболістки), паркові скульптури перед міськими школами №1 та №6.

Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут