Фотоархів: річка Вільшанка

0
3789

На фотосвітлині початку 1950-х років – річка Вільшанка, ліва притока Псла.

В Лебедині ще мешкають старожили, які пам’ятають Вільшанку шириною 10 та глибиною до 3-х метрів, міські пляжі на її берегах та рибу, що в ній водилася. На жаль, все це лишилося тільки в спогадах та на фотографіях 70-річної давнини.

Сьогодні, річка довжиною 34 км, що бере свій початок біля східної околиці села Курилівки, повільно помирає. У найширшій своїй частині вона не перевищує 3 м, а в деяких місцях ширина складає менше 1 м. Річка, поступово перетворюється на струмок, який ще впадає до Псла, на північний захід від села Барабашівки, що на захід від міста Лебедина. Над річкою розташовані: села Курилівка і Рябушки, а також місто Лебедин.

Міліти Вільшанка почала ще в радянські часи, коли в 1970-х – 1980-х роках, внаслідок днопоглиблювальних робіт та відведення основного русла, з річки були вилучені гідробіонти, що мало негативний вплив на самоочисну здатність річкової екосистеми. В перспективі це призвело до катастрофічного зниження якості водного середовища і руйнування біоценозу, відновлення якого є довготривалим.

У 2009 році, на ділянці річки Вільшанки в межах міста Лебедина, були проведені роботи з очищення русла річки. Перед ділянкою, де проводилися днопоглиблювальні роботи, швидкість течії досягала 0,2–0,3 м/с. На ділянці, де було поглиблене дно, та нижче неї швидкість течії знизилась до 0,05 м/с, а місцями течія взагалі не спостерігалась. Після такого очищення прокопана ділянка перетворилася на руслове водосховище з уповільненою течією і підсиленими процесами замулення, як це властиво водосховищам. Прозорість води на цій ділянці гранично низька.

Унаслідок днопоглиблювальних робіт водні організми, які виконують функцію очищення водного середовища і підтримання його якості, були знищені не лише на ділянці, де проводилися роботи, але й нижче, де вони були поховані під наносами. Через поглиблення і очищення русла в центрі м. Лебедин течія на гирловій ділянці р. Вільшанки була практично повністю зупинена, а якість води суттєво погіршилась.

Художній музей

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут