Фотоархів: під владою Третього Рейху

0
2271

Фотосвітлини – дивовижна річ. Вони дозволяють зазирнути в минуле і стати безпосереднім учасником подій давно минулих днів. На більшості таких фотографій – знайомий нам Лебедин, якого більше не має. Архітектурні домінанти, вулиці, площі, будинки зникли назавжди або змінилися, майже до невпізнання. Залишились десь далеко й люди та події, що визначали та змінювали лебединську історію. Сьогодні про них пишуть історичні дослідження, а пам’ять про ті далекі часи живе у спогадах нечисленних довгожителів.

Надзвичайно мало залишилося в Лебедині фотографій періоду окупації міста (11 жовтня 1941 – 21 лютого 1943; 10 березня 19 серпня 1943). Воно й не дивно, адже в Лебедині та навколишніх селах від рук німецьких окупантів та поліцаїв, за різними даними, загинуло від 528 до 836 мирних жителів, імена 430 з них відомі. У якості «остарбайтерів» з Лебединщини було вивезено від 3 269 до 5 914 осіб, переважно юнаків і дівчат (багато з них загинули або не змогли повернутися додому після закінчення війни). Під час бойових дій на території Лебединщини загинули 3 659 воїнів Червоної Армії та 148 партизанів. У військових шпиталях, померли ще 727 осіб.

Тож, забути ці 660 страшних днів в історії Лебедина хотіли тоді чи не всі його мешканці. Саме тому, ті поодинокі світлини, які залишилися з того періоду, є справжнім скарбом для істориків. Серед таких світлин – фото трьох німецьких солдат, що перетинають міську площу (нині Соборна, раніше – Інтернаціональна, ще раніше – Торгова), в напрямку до нинішнього скверу Шевченка. Як і раніше, це міський центр. Зовсім поруч знаходилася німецька комендатура (нині – медичне училище), ліворуч від неї було невелике німецьке кладовище, в будівлі аптеки №6 (на другому поверсі) жив комендант Лебедина – капітан Вольбек. А на самій площі, в нинішньому сквері – знаходилася шибениця, на якій періодично проходили публічні страти.

Звісно, всього цього вже давно не має. Залишилася лише потерта від часу фотосвітлина, на якій німецькі солдати перетинають лебединську площу…

Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут