Фотоархів: літній будинок графа Капніста

0
2444

На світлині 1910-х років – літній будинок графа Олексія Васильовича Капніста (1879-1958), що знаходився в Лебедині, на вулиці Нижня Сумська (нині – Героїв Майдану).

Одноповерховий кам’яний будинок попередньо належав земському лікарю Костянтину Зільбернику, у якого в 1912 році його викупив Олексій Капніст. Для Зільберника Олексій Капніст також збудував інший будинок – на Майдані Волі. Сьогодні у цьому будинку знаходиться Лебединський міський художній музей імені Б.К.Руднєва (площа Волі, 17).

Капністи володіли будинком з 1912 по 1919 роки. В різний час в будинку розміщувалися різноманітні інституції та організації. Серед останніх – «Общество любителей изящных искусств», що в 1918 році орендувало будинок у графині С.П.Капніст. В 1919 році (з серпня по грудень) будинок слугував за резиденцію контррозвідки військового з’єднання Добровольчої армії А.Денікіна, що зайняли Лебедин. Після встановлення більшовицької влади, будинок використовувався для розміщення органів міської влади.

Після війни будинок був перебудований, зокрема, добудовано другий поверх, демонтовано елегантну огорожу та елементи декору на фасаді. Також і сліду не лишилося від внутрішнього оздоблення. Не вдалося післявоєнним архітекторам органічно вписати у внутрішній об’єм сходи на другий поверх. Це найбільш дисонуючий об’єкт у будівлі. Саме, завдяки таким рішенням, будинок остаточно втратив свій шарм міської поміщицької резиденції початку ХХ століття.

Тривалий час, у будівлі знаходилося управління агропромислового розвитку Лебединського району. До 2020 будинок залишався на балансі Лебединської районної ради, після ліквідації останньої, в 2021 році – переданий Лебединській міській раді.

Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут