На архівній фотосвітлині початку ХХ століття – дзвіниця Троїцької церкви в селі Василівка.
Дзвіниця – частина архітектурного ансамблю, що містився в центрі села. Складався він з поміщицької садиби, невеликої мурованої церкви та невисокої дзвіниці з проїздом у першому ярусі, поставленої на схід від церкви на її поздовжній вісі.
Таке незвичне розташування дзвіниці стосовно церкви зумовлене розпланувальним вирішенням усього комплексу садиби (у ХІХ столітті належала Капністам), органічною частиною якої була церква з дзвіницею (садиба не зберіглася). Церква збудована в 1778-82, а дзвіниця – у ХІХ ст. на замовлення родини Капністів – власників маєтку в Василівці. Їм цей маєток перейшов у спадок від родини Полуботків.
Дзвіниця вирішена у спрощених пізньокласицистичних формах, квадратова в плані, двоярусна, типу «четверик на четверику», увінчана сферичною банею. Первісно у першому ярусі був наскрізний проїзд по вісі північ-південь (згодом замурований). У західній частині дзвіниці є дві камери, одна з яких була церковною коморою, а в другій влаштовано сходи на горішній ярус. На другому ярусі в усіх гранях влаштовано великі прямокутні отвори дзвонів.
Художній музей
За матеріалами:
- Вечерський В. В. Пам’ятки архітектури й містобудування Лівобережної України: Виявлення, дослідження, фіксація / В. В. Вечерський. – К., 2005. – С. 397-399;
- Самойлович И. Справочная книга для Харьковской епархии / И. Самойлович. – Х., 1904;
- Ткаченко Б.І. Лебедія: Історичні нариси в 2-х книгах. Книга 1.- Суми: видавництво «Слобожанщина», 2000;
- Філарет (Гумилевский Д. Г.) Историко-статистическое описание Харьковской епархии. – Отд. III. – М., 1857.