До музею з реставрації повернулася скульптура

0
951

Справжнім подарунком до Дня козацтва у 2019 році стало повернення після реставрації до Лебединського міського художнього музею ім. Б.К. Руднєва скульптури (горельєфне панно) Костянтина Володимировича Куликовського (1892-1942) «Запорожці пишуть листа турецькому султану», 1920. Створений горельєф за композицією відомого історичного полотна І.Ю. Рєпіна, 175-річний ювілей якого цьогоріч відзначає культурна громадськість.

К.В. Куликовський «Запорожці пишуть листа турецькому султану», 1920 (до реставрації)
К.В. Куликовський «Запорожці пишуть листа турецькому султану», 1920 (до реставрації)

Понад тридцять років, розбитий на кілька уламків, керамічний твір чекав на своє відродження. І лише в 2018 році завдяки співпраці між художніми музеями та відповідно до Державної програми по збереженню національної культурної спадщини, скульптурний твір потрапив на реставрацію до майстерні Сумського обласного художнього музею імені Никанора Онацького.

Реставраційні роботи
Реставраційні роботи

Кропіткий процес реставрації тривав, майже рік. Роботи проводилися кваліфікованим реставратором декоративного мистецтва обласного художнього музею Владою Ярмак, яка очистила скульптуру від забруднень, склеїла фрагменти, поновила втрати та вкрила твір консерваційним лаком.

Дуже скоро відреставрований твір Костянтина Куликовського «Запорожці пишуть листа турецькому султану» займе своє місце в лебединській музейній експозиції, за що Лебединський художній музей щиро дякує колегам в Сумському обласному художньому музеї за добру волю та реставрацію скульптури. Особливі слова подяки директору музею Надії Юрченко та художнику-реставратору Владі Ярмак.

К.В. Куликовський «Запорожці пишуть листа турецькому султану», 1920 (після реставрації)

Тим більш, для лебединського музею скульптура «Запорожці пишуть листа турецькому султану» – це не лише скульптурне зображення всесвітньо відомого художнього твору, а й частинка історії міста Лебедина. Все тому, що Костянтин Куликовський – лебединський майстер народної творчості. В 1942 році він загинув у таборі для військовополонених Форелькруг, що в роки війни діяв на території Німеччини.

Екскурсія у художньому музеї, 1957 рік (на дивані – скульптура К.В. Куликовського «Запорожці пишуть листа турецькому султану»)

Костянтин Володимирович Куликовський (1892-1942) закінчив Київське художньо-керамічне училище, крім кераміки, займався різьбярством, грав на бандурі, писав картини та вірші. В його творчості переважала українська тематика: «…чумак з волами у дорозі, садок вишневий коло хати, козак з бандурою в степу, невеликі погруддя видатних діячів літератури і мистецтва».

 

Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ (за матеріалами Сумського обласного художнього музею імені Никанора Онацького)

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут