“Букет троянд” (1996) Кричевська-Росандіч Катерина Василівна (нар. 1926)

0
1727

Розмір: 27,3 х 35,5 см
Картон, темпера, гуаш
В колекції: 
з 1998  року

Серед великої плеяди українських митців, яких доля розкидала по всьому світу, однією з найяскравіших представниць національного мистецтва є Катерина Кричевська-Росандіч.

Українська та американська художниця, меценат, Заслужений діяч мистецтв України та почесний професор Національної академії образотворчих мистецтв та архітектури, Катерина Василівна походить із славного роду Кричевських, імена представників якого вписані золотими літерами в історію українського образотворчого мистецтва ХХ століття.

Її біографія включена до Міжнародного біографічного словника, але в Україні, на жаль, про неї відомо не так багато. Народилася Катерина 2 вересня 1926 року в Києві, в родині художників Василя Васильовича та Олени Євгеніївни Кричевських, від яких і успадкувала свій великий талант. Навчалася в Київській художній школі, у 1943 році виїхала з батьками до Чехословаччини, вчилася в Художньо-промисловій школі в Празі. Коли родина переїхала до Німеччини, відвідувала лекції в Гейдельберзькому університеті; у 1949 році переїхала до США, де й проживає зараз.

До цього часу художниця не перестає дивувати своїми неповторними творами. Доля щедро обдарувала пані Катерину талантом. Її роботи – акварелі та гуаші, не сплутаєш із роботами інших авторів. Їх відрізняє велике вміння Кричевської-Росандіч працювати на натурі й передавати у фарбах свої асоціації від побаченого на гладі моря, на вулиці міста чи в букеті квітів…

Кожна її робота — це закінчена історія, яка виходить за рамки етюдності. В них мисткиня залишається вірною традиціям класичної акварелі. Її твори завжди викликають у глядачів подив, щемливі почуття від справжнього мистецтва, змушують мріяти, переживати й підноситися духом…

З 1945 року у Катерини вже відбулося понад 50 персональних виставок у США, Канаді та, звісно, в Україні, куди вона також передала більше сотні своїх робіт, серед яких і натюрморт «Букет троянд» в Лебединському художньому музеї.

Троянди для художниці представляються живими та осяяними сонцем. Сюжетно і композиційно букет троянд займає центральне положення. Від нього залежить творення простору, який є лише затіненим фоном. Ніжні бутони, обрамлені зеленими листочками, відтіняючими перехід колориту квітів до тла. Сонячні відблиски, падаючі на рожеві й білі квіти, висвітлюють їх забарвлення на пелюстках до майже білого тону.

Натюрморт Катерини відрізняє щирість та гармонійність. Вся таємниця полягає у влучній взаємодії відтінків між собою. Художниця вклала у свій твір динамічну силу, яка надала трояндам одухотворення і життя.

Елементарний на перший погляд сюжет наповнений емоційним змістом. Художниця зуміла висловити найтонші нюанси переживань, адже троянди дозволяють розкрити всю багатогранність внутрішнього світу: в них стримана романтичність, прихований смуток і нестримний захват.

Ближче познайомитися з натюрмортом Катерини Кричевської-Росандіч «Букет троянд», а  також іншими роботами родини Кричевських, можна в Лебединському міському художньому музеї ім. Б.К. Руднєва. Музей знаходиться за адресою: м. Лебедин, пл. Волі, 17, тел. 2-18-81

Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут