Aрт-туризм: мандрівка мистецькими локаціями Сумщини

0
705

Сьогодні «Арт-туризм» становиться все більш затребуваним у мандрівників не лише за кордоном, а й в Україні. За оцінками туроператорів, до 20% українських туристів, в тому числі й внутрішніх, цікавляться напрямками, які допоможуть поглибити пізнання в області мистецтва.

При цьому, може здатися, що арт-туризм існував завжди. З давніх-давен пам’ятники, музеї плюс різного роду історичні місця вважалися приводом для вояжів. Але в тому варіанті, в якому арт-туризм відомий сьогодні – це явище суто ХХІ століття. Адже, гурмани їдуть не лише до галерей, музеїв чи пам’ятників, а туди, де кипить сучасність, де є мистецький та історичний контекст. Це можуть бути арт-огляди, пленери, бієнале, артистичні фестивалі, або арт-локації, що останнім часом з’являються на Сумщині.

Так, лише за два останні роки були створені та презентовані громадськості до десятка мистецьких локацій, що присвячені відомим митцям Сумщини, зокрема, Давиду Бурлюку – «Урочище Бурлюк» (на місці хутору Семиротівщина, 2020), Федору Кричевському – «Федорів ріг» (Лебедин, 2021), Василю Кричевському (Верхня Сироватка, 2020), Никанору Онацькому (Хоменкове, 2020), Миколі Недільку (Байрак, 2020), Георгію Нарбуту (Нарбутівка, 2021), Казимиру Малевичу (Білопілля, 2021); в процесі опрацювання локації, що присвячені Івану Кавалерідзе, Олександру Богомазову та багатьом іншим.

Ідея поєднати хоча б деякі з цих локацій у своєрідний «тур вихідного дня», висіла в повітрі вже давно. Зробити це вийшло на День художника – 10 жовтня 2021 року, коли вдалося поєднати арт-локації Лебедина та Липоводолинщини. Арт-подорож, традиційно, підтримали: Лебединський міський художній музей імені Б.К. Руднєва, лебединський міський сектор туризму (Валентина Знаменщикова), сумський художник Костянтин Аленінський, а також партнери із Липової Долини – Ніна та Олексій Шеденки й офіційні представники Липоводолинської місцевої влади.

Ключовими точками на маршруті стали: села Байрак – мала батьківщина Миколи Неділька та Хоменкове – мала батьківщина Никанора Онацького. В 2020 році локації були опрацьовані педагогами берестівської середньої школи Ніною та Олексієм Шеденками. Громадськими зусиллями там були встановлені відповідні знаки, що знаходяться поряд з місцем, де стояла хата Миколи Неділька (с. Байрак) та Никанора Онацького (с. Хоменкове). Арт-локації поступово стають центрами тяжіння для проведення мистецьких заходів, пленерів, арт-зустрічей, та туристичними магнітами всієї Липоводолинщини.

Микола Неділко (нар. 23.11.1902, с.Ющенківка – нині Байрак на Липоводолинщині – пом. 12.05.1979, США) — український художник; один з найоригінальніших кольористів і пейзажистів вітчизняного мистецтва, якого називають українським Ван Гогом. Його талантом захоплювалися поціновувачі мистецтва в Нью-Йорку, Філадельфії, Вашингтоні, Парижі. Про нього знали в США, Канаді, Аргентині, Австрії, Німеччині.

Никанор Онацький (нар. 28.12.1875, с.Хоменкове на Липоводолинщині – 23.11.1937, Полтава) — український живописець, поет, педагог, мистецтвознавець, громадський діяч. Організатор та перший директор Сумського художнього музею, тепер названого його ім’ям.

Доповнили атмосферу вражень арт-подорожі – знайомство з Липовою Долиною, її краєзнавчим музеєм, що знаходиться у процесі становлення, мистецькою галереєю, а також відпочинок на природі, ловля раків, риболовля, збирання грибів та неймовірні краєвиди Сумщини.

Завершилася мандрівка біля будинку Федора Кричевського (локація «Федорів ріг» в Лебедині). Загальна протяжність маршруту арт-подорожі склала 176 км, і зайняла близько 8 годин. Та це лише один із понад сотні можливих варіантів маршрутів лише Сумщиною.

Подорожуйте Україною! Подорожуйте Сумщиною!

З днем художника!

Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут