Арт-локації Сумщини

0
580

Не є таємницею, що художники, їхнє життя та місця народження є важливими складовими туристичної інфраструктури. Адже туристів приваблюють долі людей, які пливли проти течії і не були зламані не одним політичним режимом, залишаючись вірними своїй внутрішній гармонії та баченню майбутнього.

Сумська область має вагомий пул відомих художників, які народилися у межах сучасної області або тривалий час мешкали тут, навчалися у місцевих школах. За останні 30 років про ці факти написано вже багато книг, зроблено масу публікацій, але тим не менш, не було фундаментального дослідження цих місць в контексті існування туристичної локації.

Реформа децентралізації та створення ОТГ значною мірою вплинуло на формування арт-локацій в області. Частина громад усвідомили принцип: «порятунок потопаючого – справа рук самого потопаючого». Якщо громада має факт народження відомого митця, то це потрібно використовувати у своїй діяльності, формувати магнітизацію до себе, престиж, отримувати бонуси. Громади перебувають у стані пошуку своєї ідентичності, яка б приваблювала туристів та інвесторів, або хоча б компенсувала питання престижу цієї громади.

  Однією з найцікавіших арт-локацій області стало «Урочище Бурлюк», яке підтримує Лебединський художній музей імені Б.К. Руднєва (директор Андрій Гєльмінтинов) та місцевий фермер Іван Пилипенко. Урочище Бурлюк – офіційний географічний топонім із серпня 2021 року, місце народження художника-футуриста Давида Бурлюка, на місці колишнього хутору Семиротівщина (хутір офіційно проіснував до 1990 року, і був виключений із реєстру населених пунктів). Протягом 5 років створювалася магнітизація, щорічні заходи, системний підхід, встановлення пам’ятного знаку (автор – Сергій Буката), і як наслідок – на виході ми отримали арт-локацію. Ферма оленів в урочищі лише додала популярності та інтересу для туристів до цього місця. Арт-локація «Урочище Бурлюк» – локація-побратим Чернянки у Херсонській області. У 2020-2021 роках були реалізовані спільні проекти разом із херсонським куратором Оленою Афанасьєвою.

Лебединська громада окрім спадщини Бурлюка має у своєму активі ще дві унікальні арт-локації: Ворожба – місце народження Василя Кричевського та Федорів Ріг (Лебедин) – місце народження Федора Кричевського. У травні 2021 року, у Лебедині презентовано нову локацію «Федорів Ріг». Там було встановлено пам’ятний знак Федору Кричевському, й запропоновано громаді туристичну концепцію. Локація «Федорів Ріг» включає 5 об’єктів: будинок, у якому народився Федір Кричевський і тривалий час жила родина Кричевських, одна з перших друкарень міста, будинок поета Михайла Петренка, Миколаївська церква і сам пам’ятний знак Федорові Кричевському. Локація зараз увійшла до топ-5 туристичних магнітів Лебедіна. У розробці залишається локація «Мала Ворожба».

Пам’ятний знак Василю Кричевському встановлено й у с. Верхня Сироватка, де він навчався. Меценати арт-локації – бізнесмени Роман Голуб та Сергій Гуцан. Роман багато часу проводить у справах в Естонії, багато бачить там, стежить за створенням нових туристичних локацій в естонській провінції та адаптує цей досвід у себе на батьківщині. Пріоритет Верхньої Сироватки – «Верижиця» та пізня античність. Верижиці – це ювелірні прикраси, нагрудні бронзові ланцюги з червоними емалями, які носили тутешні народи у ІІІ-IV століттях нашої ери. Роман Голуб відкрив у селі музейну кімнату на тему верижиць, й формує на даному контексті унікальність своєї громади. Верижиця з 2021 року включена до списку національного надбання України.

Далі за курсом – Нарбутівка. Нарбутівка – родовий маєток Нарбутів, місце народження Георгія та Володимира Нарбутів. Доля Нарбутівки у чомусь схожа на Семиротівщину – обидва зниклі населені пункти. З однією лише невеликою різницею: у самій Нарбутівці вже давно ніхто не проживає і залишилися лише фундаменти будинків, але там прописані кілька бабусь, які зараз живуть у своїх дітей в інших селах. Де-юре, Нарбутівка ще існує, де-факто – ні. Контекст щодо Нарбутів адаптує Березівська громада та с. Первомайське. Головним активістом виступила вчитель місцевої школи Наталія Мєшкова. Два роки організаційних питань та консультацій, й у вересні 2021 року – відкрилася «Мистецька вітальня родини Нарбутів» (музейна кімната по Нарбутах у місцевій школі), пам’ятні знаки в центрі Первомайського, а у самій Нарбутівці – прибрано дворянську алею. Відстань між Первомайським та Нарбутівкою 4 км.

Липоводолинська громада, в особі вчителів Берестівської школи – Ніни та Олексія Шеденків, дослідили дві арт-локації, провели там заходи та відкрили два пам’ятні знаки: у с. Хоменкове – художнику Никанору Онацькому та у с. Байрак – художнику Миколі Недільку. Никанор Онацький – перший директор Сумського обласного художнього музею, музей зараз носить його ім’я.

Незвичайне рокірування вийшло з місцем народження видатного кубофутуриста Олександра Богомазова. Різні джерела протягом 70 років вказували різні місця народження художника: Суджа Курської губернії, Ямпіль Харківської губернії, Ямпіль Подільської губернії, але у 2020 році сумський краєзнавець Олександр Десятниченко випадково, у метричній книзі с. Іванівка (Янків Ріг), знайшов запис про народження Олександра Бозомазова. Світ відкрив для себе арт-локацію «Янків Ріг» (с. Іванівка Охтирського району Сумської області). Локацію вивчено, плануються заходи.

Артополот – місце народження скульптора-кубіста Івана Кавалерідзе. Артополот – річка, яка бере початок у тутешніх місцях. Тут також є плутанина із точним населеним пунктом: за радянських часів було записано с. Новопетрівка, хоча у самій автобіографії скульптора місцем народження вказано хутір Ладанський. Порівняли карти царського періоду – між населеними пунктами 2 км і, швидше за все, радянським діячам різало слух прізвище Ладанський. Генерал, намісник Кавказу, саме він привіз у свої маєтки грузинські сім’ї, коли вийшов у відставку. Узагальнюючи два населені пункти, народилася арт-локація «Артополот».

У Кролевці народився українсько-французький художник Олекса Грищенко, який був учасником білого руху, емігрував у роки Громадянської війни, спочатку до Стамбула, потім до Франції (місто Ванс), де й став знаменитим. Локацію досліджено, громаді запропоновано концепцію створення туристичного магніту «Олексина Гребля», зберігся будинок, у якому народився митець.

Поряд із цими арт-локаціями можна поставити і ленд-арт локацію «Могриця». Це своєрідна візитна картка області. Там 27 років проходить Найпопулярніший ленд-арт симпозіум. Щороку, у липні на крейдяні гори Могриці з’їжджаються найкращі ленд-митці країни. Куратор локації – відома художниця Ганна Гідора.

В області є дві арт-локації, пов’язані з ім’ям Казимира Малевича – Білопілля та Конотоп. Обидві локації вже мають пам’ятні знаки. У Конотопі є арт-кафе «Малевич, де відвідувачам пропонують піццу «Чорний квадрат». У районі КВРЗ є «Будиночок Малевичів», де були проведені два заходи (у 2019 та 2021 роках). «Будиночок Малевичів» – збірна назва локації. Відомо, що Малевичі жили на КВРЗ (Конотопський вагоноремонтний завод), але точне місце проживання невідоме. Будиночок реально збудований наприкінці ХІХ століття, і в ньому реально жила у 1900-ті роки польська родина. Активну участь тут взяли співробітники Одеського будинку-музею ім. Н.К. Реріха – Оксана Богацька та художник-любитель Людмила Петренко. У Білопіллі арт-локація розвивається завдяки активній участі мера міста Юрія Зарко та режисерові Сергію Рахманіну.

У розробці також локація «Куличка» Лебединської громади, куди любив приїжджати до місцевого поміщика Красовського Роберт Фальк.

Є й інші персоналії та побажання від інших громад досліджувати їхні локації, пропонувати їм туристичні концепції. Намагаюся максимально реагувати на усі прохання. Консультуємося із низки питань у кандидата історичних наук Григорія Старікова.

На даному етапі арт-локації почали цікавити місцеву владу. Голова Сумської області Дмитро Живицький підтримав цю ініціативу,  та пропонував включили усі напрацювання по арт-локаціям до обласних програм. Наразі обговорюється практичні аспекти реалізації цього доручення, зокрема, і питання фінансування розвитку арт-локацій Сумщини.

Костянтин Аленінський, художник, радник голови Сумської ОДА

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут