Лебедин на полотні: будинок Григорія Тоцького

0
1017

Селянська хата – типовий образ у творчості Василя Григоровича Кричевського (1872-1952), до якого художник повертався на протязі всього життя.

Вже перебуваючи в еміграції, Кричевський почав працювати над проектом альбому українських селянських хат. Малюючи з пам’яті рідне село Ворожбу на Сумщині, близький йому з дитячих років – Лебедин, чи Опішню на Полтавщині, художник створив понад 50 графічних та живописних робіт. Серед них і «Будинок Григорія Тоцького» (в Лебедині).

Написана робота у 1945 році, в легкій та невимушеній манері. Незважаючи на невеликий розмір (22,5х31,0), малюнок захоплює своєю довершеністю та декоративністю. Серед зелені дерев – біла хата з ганком, під стріхою. Фольклорний образ доповнюють три маленьких віконця, драбина та два димаря. На задньому плані видніються бані лебединських церков. Підсилює настрій – ясне блакитне небо з білими хмаринками.

Палітра малюнку включає блакитний, білий, коричневий, світло і темно зелений кольори та їх відтінки. В цілому, малюнок достатньо яскравий і помітний, від нього віє якоюсь чистотою та спокоєм. Очевидно, що акцент художник поставив на білий колір хати, яка прикрашає, оживляє і доповнює загальний фон. Враження від малюнку – реалістичне.

Потрапив малюнок «Будинок Григорія Тоцького» Василя Кричевського до художнього музею в 2003 році, як частина дарунку Галини Кричевської де Лінде українським музеям (тоді було подаровано більше 300 робіт музеям Києва, Харкова, Полтави та Лебедина).

Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Войти с помощью: 
Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут