Пам’ятники Лебедина: братська могила радянських воїнів та пам’ятник воїнам-землякам (с. Куданівка, м. Лебедин)

0
1098

У центрі мальовничого села Куданівка, по вулиці Бішкінській,  височить братська могила, де поховано 14 воїнів з підрозділів 237-ї стрілецької дивізії, які загинули 19-20 серпня 1943 у боях за визволення села від загарбників. Відомі прізвища 2-х загиблих: командир взводу 835 стрілецького підрозділу 237 стрілецької дивізії – молодший лейтенант Микола Семенович Павлов (1914-19.08.1943), уродженець Бессоновського району Пензенської області; та старший сержант Віктор Іванович Фадєєв (1913-19.08.1943).

У 1960 останки воїнів з різних місць були перенесені у братську могилу, на якій у тому ж році встановлено залізобетонну скульптуру воїна (2,72 м), виготовлену у Київських художніх майстернях. В надмогильну цегляну кладку під кутом вмурована чавунна дошка (0,8 х 0,6 м) з меморіальним написом та прізвишами воїнів.

На лицьовому боці плити текст: «Здесь похоронены 14 воинов Советской Армии, павшие смертью храбрых в боях за Родину. Их них имена известны: младший лейтенант Павлов Николай Семенович, старший сержант Фадеев Виктор Иванович». До дошки зліва внизу під меморіальним написом було прикріплено овальний фотокерамічний портрет з підписом «Виктор Иванович Фадеев 1913-1943».

У 1976 році, ліворуч від могили, встановлена бетонна, облицьована керамічною плиткою, стела, на якій 4 чавунні дошки з меморіальним написом і прізвищами 76 воїнів-земляків, які загинули в роки Другої світової війни. Бетонний перимент навколо могили і периметр надмогильної цегляної кладки облицьовані полірованими з червоно-коричневого граніту. Могила і пам’ятник по периметру залиті бетоном. Комплекс братської могили й пам’ятника огороджений металевим ажурним парканом (11 х 6 х 1 м).

Тексти на чавунних дошках , на першій дошці

«Куда б ни шел, ни ехал ты,
но здесь остановись,
Могиле этой дорогой
Всем сердцем поклонись.

Кто б ни был ты, – рыбак, шахтер,
Ученый иль пастух –
На век запомни: здесь лежит
Твой самый лучший друг.

И для тебя, и для меня,
Он сделал все, что мог:
Себя в бою не пожалел,
А Родину сберег».

На другій дошці напис: «Вечная слава воинам, погибшим за свободу и независимость нашей Родины». Далі і на наступних дошках – прізвища загиблих воїнів-земляків.

На перших дошках вгорі посередині – рельєфні зображення ордену Вітчизняної війни. На І-й  дошці розміри: внизу симетрично –  2 лаврові гілочки.

Розміри :

могила – 2,84 х 2,06 х 0,92 м;
скульптура – 2,72 м;
постамент – 1,53 х 1,53 х 1,9 м;
основа – 2,65 х 2,72 х 0,35 м;
стела – 2,4 х 5,7 м;
чавунні дошки на стелі – по 1,19 х 0,9 кожна.

Братська могила радянських воїнів та пам’ятник воїнам-землякам є памяткою історії, (охоронний номер 596-См), що взята на облік відповідно до рішення Сумського  облвиконкому від 11.05.1976 № 278.                             

Братська могила в селі Куданівка – це символ мужності та данина пам’яті про страшне лихо для українців, яким була і є Друга світова війна. Пам’ять про те, що агресора можна зупинити завдяки спільним зусиллям. Не забуваємо: тих, хто захищав і зараз продовжує захищати свою землю. Ця пам’ять робить нас сильнішими.

Валентина Знаменщикова спеціаліст відділу культури і туризму виконавчого комітету Лебединської міської ради за матеріалами наданими  управлінням культури Сумської обласної державної адміністрації та Лебединським міським художнім музеєм ім.Б.К.Руднєва

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Войти с помощью: 
Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут