Фотоархів: бригада штукатурів-малярів

0
649

На історичній світлині 1906 року – бригада штукатурів-малярів, що обслуговувала Лебедин на початку ХХ століття. На фото 25 осіб, в основному – чоловіки різного віку, проте присутні і кілька жінок. Цікава фотосвітлина також «виробничими костюмами», які носили в той час робітники.

Дореволюційні об’єднання робітників завжди являли собою строкату картину. Часто люди були одягнені за принципом «хто на що здатний». Ця різноманітність визначалася, в якійсь мірі виробничими умовами, а також кваліфікацією, і в кінцевому підсумку – мірою матеріального становища робітника.

Краще за інших одягалися старі кадрові робітники в металургії та поліграфії. Гірше за всіх, зазвичай, одягалися шахтарі і будівельники (куди входили: муляри, штукатури, ін.), серед яких було багато заробітчан, що приходили з села на заробітки в місто і зберігали свій селянський костюм.

По суті справи, вони часто одягалися як селяни – в старі, заношені, латані і просто рвані речі. Особливо рваною у них була спина. Механізації тоді ще не було, і весь будівельний матеріал та інвентар піднімався на поверхи будівництва на людських спинах. Полотняний фартух з нагрудником, часто рваний і брудний, полотняні або з баранячої шкіри робочі рукавиці доповнювали виробничий костюм тодішнього будівельника, що зводив розкішні палаци банків, магазинів і маєтків за допомогою «кози» і тачки, що складали всю «механізацію» того часу.

На противагу робочому, вихідний костюм робітників (як на фотосвітлині) вирізнявся більшою різноманітністю. Кадрові робітники високої кваліфікації, одягалися по-міському. Носили темні капелюхи або картузи. Влітку носили солом’яні капелюхи, панами і білі картузи.

Вихідними костюмами були двобортні трійки. Жилети могли бути двобортними або однобортними, з вилогами і без них, чорні або темно-сині (кубові), однотонні, з шевйот або бостона. Штани носили навипуск з чорними черевиками (напівчеревики не носили), рідше – високі чоботи з чорного хрому. На взуття часто одягали калоші, навіть тоді, коли погода цього і не вимагала.

Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Войти с помощью: 
Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут