“Літо в лісі” (кін. ХІХ – поч. ХХ ст.) Ткаченко Михайло Степанович (1860 – 1916)

0
2529

Розмір: 18,7 / 24 см
Дерево, олія
В колекції: з 1964 р.

Михайло Ткаченко – один із найвідоміших майстрів в українському живописі. Першим його талант помітив харківський художник Дмитро Безперчний, за рекомендацією якого Ткаченко поступив до Петербурзької Академії мистецтв, де за час навчання отримав усі можливі академічні нагороди. Продовжив своє навчання Ткаченко в Академії Кормона (Париж, Франція). Там його живопис збагатився рисами мистецтва нового часу – імпресіонізму, символізму та модерну.

У Франції талановитого художника помітили дуже швидко. І вже з 1891 року Ткаченко експонує свої роботи на паризьких салонах та разом з відомими французькими художниками бере участь в академічних виставках, де виставляє свої пейзажі, марини та сцени морських баталій. За одну з них – морський пейзаж «Російська ескадра в Тулоні. 1895 р.» він був удостоєний ордену Почесного Легіону (Франція) та став першим живописцем Головного морського штабу Росії.

Хоч Михайло Ткаченко жив у Парижі, але щороку приїжджав в Україну, де багато писав не заселених людьми пейзажів Полтавщини, Сумщини та Харківщини. Відчуття своєрідності українського пейзажу ріднить Ткаченка з такими художниками, як Васильківський і Левченко. Та митець у кращих своїх творах, скориставшись здобутком обох, немовби об’єднав раціоналізм одного та інтимність іншого і творив широкі й лірично теплі, яскраво-барвисті образи рідної природи. «У світі немає художника, менш войовничого і більш закоханого у красу оточуючого нас світу», — писав про М.С. Ткаченка французький письменник і драматург  Рене Мезеруа.

Маленький шедевр «Літо в лісі» належить до тієї пори творчості художника, коли вже цілком склалися особливості його живописного бачення і розкрилися колористичні здібності. Пейзаж, у якому панує дивовижний спокій, витонченість та чуттєвість. відрізняється безкомпромісною свободою виконання, активністю і насиченістю барв. Картина справляє враження зібраності як за композицією, так і за колоритом. Водночас в ній виявляється велика уважність до незначних, хоча і характерних деталей. Художник використовує багато відтінків у пейзажі: від жовтувато-оранжевих і вохристих до сірувато-стальних та зелених. Можна навіть сказати, що в цілому він дещо грубуватий. В цьому, між іншим, і полягає одна з характерних особливостей творчої манери Ткаченка, якій властива енергійність ліплення і міцність мазка.

Талант художника проявляється в його картині, як сильне і водночас ніжне переживання, відчуття вишуканості тону і форми, щось дуже привабливе і водночас глибоке – бачення тієї найніжнішої природи, що так вабить наші душі.

Сьогодні твори Михайла Ткаченка зберігаються в музеях Києва, Львова, Льєжа, Парижа, Сум, Тулона, Харкова, і один – в Лебедині. Ближче познайомитися з етюдом Михайла Ткаченка «Літо в лісі» можна у четвертому залі художнього музею. Лебединський міський художній музей ім. Б.К. Руднєва знаходиться за адресою: м. Лебедин, пл. Волі, 17, тел. 2-18-81. 

Алла Подвезько, науковий співробітник ЛМХМ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Войти с помощью: 
Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут