Історія Лебедина: «Гостинний двір»

0
3457

Лебединський Гостинний двір, або як його сьогодні називають – Торгові ряди, розташовано в центрі головної площі міста. Місце для побудови та сама конфігурація торгових рядів, визначені планом забудови Лебедина 1845 року. Замовником будівництва виступили місцеві купці. Автор проекту залишається не відомим.

Завершення будівельних робіт відноситься до 1856 року. З того часу і до сьогоднішнього дня Торгові ряди використовуються за своїм первісним призначенням.

«Гостинний двір» представляє собою одноповерхову цегляну, оштукатурену та пофарбовану будівлю з підвальними приміщеннями. Має традиційну для даного типу будівель об’ємно-просторову структуру: торгові приміщення згруповані по периметру, маючого в плані форму двох літер «Г», розташованих у дзеркальному відображенні, і відкритою галереєю з зовнішньої сторони на спарених колонах. В архітектурному плані «Гостинний двір» виконано в спрощених формах пізнього класицизму.

Основною темою фасадів, що добре збереглися, є ритм спарених колон тосканського ордеру, який відрізняється, як плаский з декількома тягами антаблемент, характерний для провінційного будівництва з порушенням ордерних пропорцій. По центру північного фасаду в кінці ХІХ – на початку ХХ століття вбудований вузький, в 3 вікна двоповерховий об’єм з трьохчастковим аттиковим завершенням. Дверні прорізи мають лучкові перемички.

В середині ХХ столітті первісне планування було частково порушене добудовами із західної сторони, а також додатковими перегородками та надбудовами.

Будівлі «Гостинного двору» (Торгових рядів) мають домінуюче значення на центральній міській площі, композиційно об’єднуючи її забудову. 22 лютого 1984 року їх визнано пам’яткою архітектури місцевого значення. Охоронний номер – 71-СМ.

Сьогодні Торгові ряди (Соборна площа, 37, 38, 39) перебувають у користуванні (власності) підприємства облспоживспілки «Лебединський ринок» та фізичних осіб – приватних підприємців.

За матеріалами архітектурного паспорта

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Войти с помощью: 
Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут