12 лютого – Собор Трьох Святителів

0
306

12 лютого, за церковним календарем відзначають день пам’яті Василя Великого Кесарійського, Григорія Богослова Назіанзина та Івана Золотоустого (Трисвяття або Собор Трьох Святителів).

На честь Трьох Святителів, у Лебедині була освячена одна із церков, що проіснувала більше 200 років.
 
З історичної довідки… дерев’яна Трьохсвятительська церква знаходилася в південній частині Лебедина, де сьогодні проходить вулиця Першотравнева (раніше – вул. Троьхсвятительська). Як і в церкві Воскресіння, у Трьохсвятительській церкві дзвіниця була збудована окремо.

Сама церква побудована до 1708 року. Це підтверджується документом 1740 року про посвячення в попи при Бишкінській церкві півчого Сергія Осіпова, який «родился в г. Лебедине на посаде в приходе Трехсвятительской церкви й от роду имеет 31 год». Метрики церкви розпочинаються 1742 роком. Новий іконостас виготовлено в 1795 році, а поновлено в 1828 році. Площа під спорудою була 500 кв. саженів.

Церква мала типову для того часу трибанну споруду, зведену з дубової деревини. В архітектурному плані, Трьохсвятительська церква належала до Слобідського типу дерев’яних церков. Її ампірні колони, піддашок над центральним входом надавали церкві святковості, а поступове звуження центральної бані доверху – сановитості і величності.

Відомо, що в 1913 році парафіяни заходились будувати поруч старої церкви нову, кам’яну. Уже було зведено частину стін та центральні опорні стовпи. Проте, Громадянська війна зупинила будівництво. Вже у 30-х роках дерев’яну церкву було знищено, а недобудовану кам’яну — у повоєнні роки.

Тривалий період на святому місці залишалися лише руїни. Проте, в 2011 році, з ініціативи лебединського підприємця Павла Показанця, на місці зруйнованої церкви було зведено капличку.
 
При підготовці матеріалів використана література:
Ткаченко Б.. Лебедія: Історичні нариси в 2-х книгах. Книга 1.- Суми: видавництво «Слобожанщина», 2000.- С. 260-262.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут