На батьківщині Давида Бурлюка готуються до його ювілею

0
236

Вже за кілька місяців, у липні 2022 року любителі сучасного мистецтва у всьому світі будуть відзначали ювілей відомого україно-американського художника-футуриста Давида Давидовича Бурлюка (1882-1967). Готуються до ювілею відомого земляка, і на його малій Батьківщині – у Лебединській громаді.

Давид Бурлюк народився 21 липня 1882 року на хуторі Семиротівка на Лебединщині, нині це Сумська область. Він був живописцем, графіком, художником театру, критиком, поетом. Його вважають одним із засновників футуризму. Нова поетична і художня школа була проголошена і задекларована завдяки ініціативності Бурлюка. Він брав активну участь у виступах футуристів, поєднуючи ролі теоретика, поета, художника і критика.
 
Після революції 1917 року Бурлюк емігрував спочатку до Японії, а потім до США. У Нью-Йорку Бурлюк видавав журнал «Колір і рима». Багато мандрував. Його виставки відбувалися в багатьох містах Європи, Австралії й Америки.
 
Основна частина творів Бурлюка зберігається у меморіальному музеї художника у Нью-Йорку. Деякі твори є в колекції українських музеїв, в тому числі – кілька екслібрисів у Лебединському художньому музеї імені Б.К. Руднєва.
 
На місці, де був хутір Семиротівка, у 2020-2021 роках активісти створили туристичну арт-локацію «Урочище Бурлюк». Відповідний топонім офіційно був затверджений сесією Лебединської міської ради 10 серпня 2021 року.
 
Створення тематичної арт-локації ще раз підтверджує, що останнім часом інтерес до художника Давида Бурлюка неухильно зростає. Його роботи встановлюють на аукціонах дедалі нові цінові рекорди; про нього пишуть статті, монографії, книжки. Масштаб його особистості стає дедалі очевиднішим крізь призму минулих років.
Саме тому, до 140-річчя Давида Бурлюка на Лебединщині почали готуватися завчасно. Ще на початку січня 2022 року було оголошено про старт мail-art проєкту “Futurism: 140-th Anniversary of the Artist David Burliuk”, що присвячений 140-річчю Давида Давидовича Бурлюка. Проєкт реалізується спільно Лебединським міським художнім музеєм ім. Б.К. Руднєва та Сумською мережею арт-локацій (куратор та ініціатор проєкту – сумський художник Kosta Aleninski).
 
Мail-art проєкт має на меті відродити мистецьку переписку, яку вів Давид Бурлюк з усім світом, в т.ч. і з СРСР. Його адресатами були художники, діячі культури та мистецтва. Зокрема, у країні рад одним із адресатів Давида Бурлюка був краєзнавець Микола Нікіфоров (м. Тамбов), із яким у художника зав’язалася дружня переписка, а потім відбулась і зустріч (в Москві). Під час цієї переписки, Давид Бурлюк передав Нікіфорову значну кількість своїх робіт, серед яких були й екслібриси. Частина цих екслібрисів, пройшовши довгий шлях, через колекції московських художників Аполлінарія та Олександра Чернових (про що говорить знак на тильній стороні), харківського колекціонера Кейсермана, київського колекціонера Гольфмана, опинилися у Лебединському міському художньому музеї, куди їх передав Костянтин Аленінський.
Фіала В. Екслібрис (із Бурлюком Д.), 1950-і рр. (колекція ЛМХМ)
Намагався Давид Бурлюк налагодити переписку і з музеями УРСР. За часів хрущовської відлиги Давид Давидович зробив спробу повернутися в культурне життя України. 1962 року він надіслав такого листа: «Дорогі друзі — директорат музею; я, Давид, Маруся (дружина) і наш художній директор можемо привезти на Україну в Київ у ваш музей виставку Бурлюка — 80-річчя — та його друзів — видатних американських художників. Добре було б цю виставку організувати на рідній землі Бурлюка – Україні…». Тоді комуністичний Мінкульт рішуче відмовив «емігранту». Виставка доїхала до Праги, де мала успіх, але крізь залізну завісу Батьківщини так і не пробилася.
 
Невдалими виявилися спроби Давида Бурлюка започаткувати переписку зі своєю малою батьківщиною – Рябушками (нині старостинський округ Лебединської громади). Тоді цього також зробити не вдалося, все через острах місцевих мешканців.
Проте, те що не вдалося зробити через супротив радянської ідеології, можна легко зробити сьогодні – в умовах глобального світу, коли ідеї бурлюківського мистецтва долають вже такі «умовні» кордони й знаходять все більше прибічників. Саме тому, у художньому музеї мають щиру надію на підтримку проєкту та відродження творчої переписки, присвяченої Давиду Бурлюку.
 
Умови участі у проєкті прості: відправити звичайною поштою творчі конверти, авторські листівки, невеличкі малюнки на вказану нижче адресу. Формат вільний. Творча переписка з музеєм на тему «Футуризм: Бурлюк» триватиме до 1 липня 2022. Підсумком стане – відкриття виставки мейл-арт проекту, 21 липня у залах Лебединського художнього музею на 140-річний ювілей Давида Давидовича! Вся експозиція увійде до музейної колекції.
 
Адреса Лебединського міського художнього музею імені Б.К.Руднєва: площа Волі, 17, м. Лебедин, Сумська обл., Україна, 42200 (Lebedyn Art Museum, postcode 42200, 17 Volia square, Lebedyn, Sumy region, Ukraine).
За результатами виставки буде сформовано її електронний каталог. Також 1 липня 2022 художній музей відправить у відповідь учасникам проєкту спеціальні листівки, що будуть надруковані до виставки.
Бурлюк Д.Д. Екслібрис, 1931 (колекція ЛМХМ)
Зацікавленість у проєкті вже заявили діячі культури і мистецтва, а також художники із Естонії, Португалії, Іспанії, Туреччини, Японії, Чехії, США, та звісно – України. Деякі роботи учасників вже прямують на Батьківщину Давида Бурлюка.
Доповнюють план заходів до 140-річчя Давида Бурлюка:
 
п’яті лебединські наукові читання «ART-локації Сумщини», що присвячені 140-річчю Давида Бурлюка, що відбудуться 20 липня 2022 року на базі Лебединського міського художнього музею імені Б.К.Руднєва (м. Лебедин, площа Волі, 17, e-mail: lebedyn.com.ua@gmail.com );
 
ART-пленер сучасних художників Сумщини, що відбудеться 21 липня 2022 року в Урочищі Бурлюк;
 
фотопленер. Орінтована дата – 23 липня 2022 року. Місце проведення: Урочище Бурлюк;
 
футуристичні квести, презентації, обмін ідеями та творчими планами.
 
Більш точна програма заходів та їх таймінг, а також перелік партнерів та учасників заходів, будуть оприлюднені ближче до 140-річного ювілею Давида Бурлюка. Хід підготовки буде висвітлюватися на сайті та фейсбук-сторінці художнього музею та Мережі арт-локацій Сумщини. Тож, слідкуйте за анонсами.
 
Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут