ЗАЛ №3: МИСТЕЦТВО ДРУГОЇ ПОЛОВИНИ ХІХ СТОЛІТТЯ

ЗАЛ №3: МИСТЕЦТВО ДРУГОЇ ПОЛОВИНИ ХІХ СТОЛІТТЯ

Видатним явищем у мистецькому житті другої половини XIX ст. було виникнення в Росії Товариства пересувних художніх виставок (1870 р.). Товариство сприяло об’єднанню демократично налаштованих митців, пропагувало кращі твори серед народних мас. Головною темою творчості художників-передвижників стає життя трудового народу, панівним напрямом – критичний реалізм. Численнішими стали лави митців. Чітко окреслилися жанри станкового живопису (побутовий, історичний, портретний, пейзажний).

У творчості передвижників значне місце посідає пейзаж. На картині “Водяний млин” В.Д. Полєнов з великою поетичністю показав простий куточок французької природи (містечко Вьоль у Нормандії), майстерно передав гру світла й тіні. Картина художника Г.Г. Мясоєдова “На узмор’ї” чудово передає відчуття яскравого сонячного дня на березі Чорного моря. Експонентом пересувних виставок був український художник-пейзажист В.К. Менк. Його картина “Ялини” відзначається витонченістю колориту і безпосередністю в зображенні природи. Автором цікавих пейзажних творів був український художник С.І. Світославський, активний учасник пересувних виставок. Його картина “Зима” відзначається соковитими барвами і майстерністю в передачі освітлення. Тиша і спокій породжують відчуття гармонії.

Польсько-литовський художник В.О. Слєндзінський продовжував портретні традиції першої половини XIX ст. Його роботи відзначалися реалістичними устремліннями і демократичним характером (портрети місцевих поміщиць М.Г. Добросельської, Ю.М. Бразоль-Леонтьєвої, Н.М. Кучерової).

У живописі передвижників провідного значення набув побутовий жанр, у якому в усій повноті й багатобарвності віддзеркалилося життя трудового народу. Відомий передвижник В.М. Максимов часто обирав темою своїх картин життя селянства. Його картина “Вранці” розкриває зміст селянського розуміння естетичного ідеалу жіночої краси, показує своєрідну поезію селянського побуту. К.А. Савицький в картині “Образили” з теплим співчуттям і правдивістю зобразив типову сцену, характерну для російського села того часу: просто на землі сидить селянська дитина і гірко плаче, малюка з усіх боків обступили кури і намагаються відняти у нього їжу. В цій картині художник виявив себе як чудовий майстер передачі сонячного освітлення.

В історії українського образотворчого мистецтва одне з найпочесніших місць належить С.І. Васильківському, художнику широкого творчого діапазону, авторові майже 3,5 тисяч картин. В пейзажі він досяг вершин майстерності і здобув європейське визнання. Його твори невеликі за розміром, але відзначаються викінченістю. Панорамні, розгорнуті вшир пейзажі, як правило, мають невисоку лінію горизонту. В них багато неба, сонця. Палітра художника відзначається багатством колориту, світла й тіні. Експонуються 15 робіт цього чудового митця. Кращі з них: “Захід сонця”, “Голопанівка”, “Козак”, “Чумаки”,  “Зимовий вечір”.