Фотоархів: Церква Трьох Святителів у Лебедині

0
670

На архівній фотосвітлині початку ХХ століття – дерев’яна Трьох-Святительська церква, одна із лебединських церков, що зникли у вихорі буремних подій 30-х років ХХ століття. Знаходилася вона на півдні Лебедина, де сьогодні проходить вулиця Першотравнева (раніше – вул. Троьхсвятительська).

Як і в церкві Воскресіння (зберіглася до наших днів), у Трьохсвятительській церкві дзвіниця збудована окремо. Сама церква була збудована до 1708 року. Це підтверджується доку­ментом 1740 року про посвячення в попи при Бишкінській церкві півчого Сергія Осіпова, який «родился в г. Лебедине на посаде в приходе Трехсвятительской церкви й от роду имеет 31 год». Метрики церкви розпочинаються 1742 роком. Новий іконостас виготовлено в 1795 році, а поновлено в 1828 році. Площа під спорудою 500 кв. саженів.

Церква мала типову для того часу трибанну споруду, зведену з дубової деревини. В архітектурному плані, Трьох-Святительська церква належала до Слобідського типу дерев’яних церков. Її ампірні колони, піддашок над центральним входом надавали церкві святковості, а поступове звуження центральної бані доверху – сановитості і величності.

Відомо, що в 1913 році парафіяни заходились будувати поруч ста­рої церкви нову, кам’яну. Вже було зведено частину стін та цен­тральні опорні стовпи. Проте, громадянська війна зупинила будівниц­тво. Вже у 30-х роках дерев’яну церкву було знищено, а недобудова­ну кам’яну — у повоєнні роки.

Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ

За матеріалами: Ткаченко Б.І. Лебедія: Історичні нариси в 2-х книгах. Книга 1.- Суми: видавництво «Слобожанщина», 2000.- С. 260-262.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Войти с помощью: 
Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут