“Зима. Володимирська гірка” (1948) Шишко Сергій Федорович (1911-1997)

0
1157

Розмір: 58 х 79 см
Полотно, олія
В колекції: з 1949  року

Життя і творчість Сергія Федоровича вмістилися в рамки радянської епохи, і майже співпали з усіма періодами розвитку цієї держави та її культури.

Народився Шишко у 1911 році на Чернігівщині, природу якої згодом майстерно змалював у своїх пейзажах. Вчився в Київському художньому інституті (1933, клас Федора Кричевського), закінчив Інститут малярства, скульптури та архітектури Всеросійської Академії Мистецтв у Ленінграді (1943). Народний художник СРСР (з 1974).

Більш, ніж піввіковий творчий шлях Сергія Шишка приніс йому славу провідного українського радянського пейзажиста. Причому, Шишко одночасно був і схожий, і не схожий на своїх побратимів-пейзажистів. У нього свої теми – людина і природа, людина і сучасність – усе життя, яке художник бачив, він залюбки відтворював на своїх полотнах. На них: спокій старовинних вулиць, велич Дніпровських пагорбів, гармонія сільських краєвидів. Художник часто повторював: «Я пишу те, що навколо мене». І дійсно, він найбільш чутливий до простих буденних мотивів, але звичне він бачить по-справжньому свіжо і гостро.

Художник часто оспівував Київ у своїх урбаністичних пейзажах, зруйнований під час війни, збережений та відбудований після неї: «Київ – улюблене місто», 1944 – 70. Серед інших серій художника: цикл карпатських краєвидів (1947), пейзажі шевченківських місць, кримські етюди (1956).

Живопис Сергія Шишка завжди неймовірно радісний, імпресіоністичний за баченням і відтворенням, він щедрий на почуття і живописність. Кожна його картина – справжній шедевр. Шишку вдається помічати особливу красу там, де інші її не бачать. Він розуміє, що українська природа чудова. Але зрозуміти це дано не кожному. Лише істинний художник може не тільки помітити чарівність природи, а й передати любов до неї за допомогою своїх полотен, таких як – «Зима. Володимирська гірка».

Шишко з любов’ю зобразив зимову природу київських пагорбів. На ній можна оцінити точність переданої атмосфери зимового дня: голі дерева на передньому плані та густі чагарники, що видніються вдалині, замети, і ледь притоптаний сніг на дорозі. Вдалині – обрис пам’ятника. Шишко навмисно не прописує його, і він зливається з фоном в одну сіру масу.

Проте, це не просто зображення побаченого, на полотні – глибокий зміст, який передає живопис художника. Біло-сіра гама, численні півтони і складне виконання не дозволяють сухо перерахувати елементи картини. Тут художник емоційно передає літературний образ київських пагорбів. На полотні тихий спокій, зимовий сон природи, і переданий цей образ за допомогою майстерності художника.

«Зима. Володимирська гірка» – одна з перших робіт до циклу «Київської сюїти» Сергія Шишка, що згодом стане головною справою його мистецького життя. Робота вражає свою майстерністю, вона написана немов на єдиному диханні, швидко і легко.

Ближче познайомитися з роботами Сергія Шишка, а також іншими картинами українських художників другої половини ХХ століття можна в Лебединському міському художньому музеї ім. Б.К. Руднєва. Музей знаходиться за адресою: м. Лебедин, пл. Волі, 17, тел. 2-18-81. 

Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Войти с помощью: 
Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут