Меморіал Скорботи «Жертвам Голодомору 1932-1933 років»

0
933

Розташований у південно-західній частині скверу у місці розширення вул. Сумської. Встановлено Меморіал влітку 1993 (офіційне відкриття – 14 серпня 1993 року), на відзнаку 60-річчя голодомору 1932-1933  років в Україні.

За дослідженнями історика і краєзнавця Бориса Івановича Ткаченка, в Сумській області найбільше постраждали від голодомору 1932-1933 Лебединський і Липоводолинський райони. Від голодної смерті загинуло до 30% мешканців м. Лебедина і до 45% сільських мешканців Лебединського району. За свідченнями старожилів м. Лебедина, на перехресті вулиць Сумська і Вокзальна, навпроти Мироносницького кладовища, був рів, до якого в роки голодомору 1932-1933 звозили померлих. Поблизу цього місця й було вирішено спорудити пам’ятник.

За короткий час творчий колектив лебединських архітекторів і художників розробив кілька проектів пам’ятника. Затверджений проект було погоджено з єпископом Сумським і Охтирським Варфоломієм.

Монумент являє собою залізобетонну, розірвану вгорі, арку, висотою – 8 м., а в ній  – металевий хрест (висота – 5 м). На місці розриву арки – викарбувані цифри. Перетин хреста обрамлено металевим колючим вінком, з якого звивисто звисають донизу три довгі металеві стрічки. Верхні кінці хреста мають кулясті завершення. Нижня частина арки і хреста обкладена плитами з чорного полірованого граніту. На фасадній частині пірамідальної основи хреста – гранітна дошка з вигравіруваним меморіальним написом (1х0,5). Вся композиція (загальна висота від рівня ґрунту – 9 м) спирається на бетонний сходовий підмурівок (висота – 0,42 м). Матеріали і техніка – залізобетон, чорний полірований граніт, зварені сталеві прокатні елементи, воронена кована сталь, іоно-плазменне покриття нітритом титану по нержавіючій сталі.

Автори проекту – головний архітектор Лебединського району Гайдаш О.О. (архітектурна частина і благоустрій); творчий колектив художників – Мурін Ю.А. (керівник), Будьонний О.П., Жекалов В.В. (художня частина). Виконавці – МП «Омега» (керівник Мурін Б.А.); Лебединські заводи – залізобетонних виробів (нині – ТОВ «Агродорбудсервіс»), який виготовив арку і дослідно-експериментальний завод (ВАТ «Лебединський дослідно-експериментальний завод «Темп»), який виготовив хрест; художник-коваль Малишевський А.А. і коваль Бойко І.М.(вінок).

Майданчик навколо Меморіалу (21х8,5) по периметру оточений 8-ма вуличними електроліхтарями на металевих стовпах-трубах. Територію вимощено квадратними бетонними тротуарними плитами.

Щороку в День пам’яті жертв голодоморів (остання субота листопада) тут відбуваються скорботні мітинги і служаться панахиди.

Художній музей

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Войти с помощью: 
Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут