Фотоархів: Василь Капніст в сімейному колі

0
824

Михайлівський граф Василь Олексійович Капніст народився 02 вересня 1838 року в с. Обухівка Миргородського району. Нащадок наказного гетьмана Павла Полуботка, внук поета і драматурга Василя Васильовича Капніста. Дружиною його була княжна Варвара Василівна Рєпніна (1841 – 1922).

З 1857 р. став власником маєтку в селі Михайлівка, колекціонував твори мистецтва. Займав різноманітні посади в Лебединському повіті і Харківській губернії, став одним із найбагатших поміщиків, мав великі земельні володіння. У Лебединському повіті мав 4787 десятин землі. Гордістю Капніста був кінний завод.

Граф Василь Капніст виділяв значні кошти на спорудження лікарні в місті Лебедині (хірургічний корпус), прокладання бруківки до Лебедина і залізобетонного мосту через річку Псел.

Василь Капніст мав прекрасний двоповерховий маєток (палац), про який у 1914 р. писав історик мистецтва та великий знавець архітектури Г.К. Лукомський: «Полно неожиданностей бывает приближение к неведомой, впервые посещаемой усадьбе. Вызывает восторг вдали белеющая колоннада. Опытный глаз различает сразу хорошие пропорции, и от предстоящего художественного наслаждения волнуется сердце. Михайловка едва ли не одна из красивых и типичных усадеб всей Украины».

Незадовго до смерті Василь Олексійович  упав з гори і сильно пошкодив голову,  в кінці життя він втратив розум. Помер 17 травня 1910 року. Похований  у склепі біля церкви в Михайлівці. Над його могилою була збудована капличка. В 1932 р. капличка була зруйнована, будівельні матеріали з неї були використані на колгоспні потреби, домовина викинута, а склеп засипаний землею.

Така ж доля спіткала й двоповерховий палац Капністів. 8 січня 1918 р. він був пограбований, а восени зруйнований. Незадовго до цього, його спадкоємець – син Олексій Васильович змушений був назавжди покинути Михайлівку.

Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Войти с помощью: 
Будь ласка, введіть ваш коментар!
Будь ласка, введіть ваше ім'я тут